• Najnowsze wiadomości

      Ostatnio w ANDERSIE

          • KADETKI MISTRZYNIAMI MAKROREGIONU W BIEGACH NA ORIENTACJĘ 💪👏👍

            18. marca w m. Rudy k. Solca Kujawskiego Dominika Kręc i Paulina Szczurko, kadetki Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu odniosły zwycięstwo na XXX. Mistrzostwach Pomorza i Kujaw w biegach na Orientację. Dziewczęta zdobyły złote medale w biegu na dystansie średnim, w swoich kategoriach wiekowych (K 20, K 18). Kolejnego dnia, 19. marca, w Przysieku odbyły się zawody w biegu klasycznym na orientację, w którym Paulina Szczurko zdobyła kolejne złoto, a Dominika Kręc po spektakularnej rywalizacji wywalczyła brąz. Zawody odbyły się na terenie wydm śródlądowych, w kompleksie leśnym „Stawy Przysieckie”, o urozmaiconej rzeźbie, w miarę dobrej przebieżności, z rozwiniętą drożnią. Trenerem szkolnej drużyny orientereingu jest nauczyciel wychowania fizycznego , Jan Macul.
            Tekst: Jan Macul

          • MISTRZOSTWA SZKOŁY W STRZELANIU

            21.03 2023, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny odbył się turniej strzelecki na wirtualnej strzelnicy laserowej, systemie strzelecko-treningowym "Pojedynek". W zawodach wzięło udział 13. uczniów. Konkurencja polegała na oddaniu 5. strzałów do tarczy sportowej. Zawodnicy strzelali w losowanych parach, w systemie brazylijskim. Zawodnik, który dwa razy przegrał, odpadał z dalszej gry.

            1. miejsce w turnieju wystrzelał Igor Zdziech, z klasy 1. LO o profilu matematyczno-biznesowym, 2.był Bartosz Wróbel z 1.LO o profilu wojskowym, na 3. miejscu uplasował się Kacper Gromadzki z 1. LO o profilu biologiczny-chemicznym. Z chłopcami również rywalizowały dziewczęta, najlepsza, Klaudia Jarzyna, z 2. LO o profilu wojskowym, zajęła 4. miejsce. W przygotowanie turnieju zaangażowali się uczniowie ze Szkolnego Koła Strzeleckiego, Bartosz Wróbel i Oliwia Dźwigał, pod kierunkiem instruktora strzelectwa, pana Włodzimierza Rutkowskiego.

            Tekst: Włodzimierz Rutkowski

          • JAKUB, UCZEŃ Z PASJĄ

            Jakub Dębowski, kadet klasy 3. Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu od 4. lat uprawia brazylijskie ju-jitsu. Pasję do sportów walki rozbudził w Jakubie jego wujek , który jest głównym trenerem w klubie ZET/United King Jiu-Jitsu, w Drawsku Pomorskim. To w tym klubie Jakub trenuje od początku swojej kariery pod kierunkiem pana Artura Kamińskiego. Mimo 4. lat treningów, co w sportach walki nie jest długim okresem, Kuba ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Uczeń naszego liceum w 2022. roku zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski w Gnieźnie, w kategorii juniorów. Oprócz tego sukcesu wielokrotnie wygrywał i zdobywał medale na zawodach wojewódzkich i regionalnych. Brawo, Jakubie ! Kibicujemy Ci i życzymy kolejnych sukcesów!

            Tekst : Marcin Wiliński, nauczyciel wychowania fizycznego

          • REKRUTACJA 2023/2024

            Liceum Ogólnokształcące o profilu matematyczno-biznesowym adresowane jest do miłośników nauk ścisłych, czyli matematyki, fizyki i informatyki, chcących dodatkowo zdobywać umiejętności biznesowe, dzięki grom biznesowym i prowadzeniu wirtualnych firm. Ósmoklasisto, pomyśl o sobie i wystartuj w przyszłość, w klasie nauk ścisłych.

          • REKRUTACJA 2023/2024

            Liceum Ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym pod patronatem naukowo-dydaktycznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest adresowane do miłośników biologii i chemii. W ofercie edukacyjnej Rekrutacji 2023/2024  zwiększona liczba godzin w zakresie rozszerzeń z biologii i chemii jest dobrym startem na studia. Ósmoklasisto, zaprojektuj swoją przyszłość, wstępując w szeregi Andersa.

          • REKRUTACJA 2023/2024

            Nowość! Profil lingwistyczno-turystyczny Liceum Ogólnokształcącego, pod patronatem naukowo-dydaktycznym Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Ósmoklasisto, zaprojektuj swoją przyszłość i wstąp w szeregi Andersa.

          • ETAP WOJEWÓDZKI „OLIMPIADY SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII”

            Oliwier Oliwko i Jakub Pawlik, uczniowie z klasy 3. Liceum Ogólnokształcącego o profilu lingwistyczno-humanistycznym Zespołu Szkół im. gen. Andersa w Złocieńcu reprezentowali szkołę w etapie wojewódzkim IX edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, która odbyła się 15. marca w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Licealiści rywalizowali z najlepszymi w województwie miłośnikami historii powojennej Polski w latach 1970 – 1990. Organizatorem olimpiady jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pani Ewy Kilian, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.

            Tekst: Ewa Kilian

          • SPOTKANIE Z OFICEREM SWWS Z WARSZAWY

            Uczniowie klas maturalnych z LO wzięli udział w spotkaniu rekrutacyjnym z ppłk Magdaleną Markowiak ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

            Maturzyści, którzy uczestniczyli w spotkaniu mieli okazję poznać proces rekrutacji i dowiedzieć się, jakie wymagania stawiane są kandydatom na studia lub do pracy. Dzięki temu będą lepiej przygotowani do podejmowania decyzji o swojej przyszłości zawodowej. Lekcja w zakresie doradztwa zawodowego organizowana przez przedstawicielkę uczelni pozwoliła poznać uczniom ofertę edukacyjną i możliwości podjęcia zatrudnienia. Maturzyści mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z wykładowcą SWWS i dowiedzieć się więcej na temat oferty, warunków studiowania lub pracy oraz możliwości rozwoju w tej instytucji. Uczestnictwo w wydarzeniu może zwiększyć szanse uczniów na przyjęcie na wymarzone studia czy do pracy, a dzięki rozmowie z przedstawicielką uczelni, uczniowie i kadeci mieli okazję wyróżnić się spośród innych potencjalnych kandydatów. Uczniowie, biorący udział w spotkaniach rekrutacyjnych, pokazują swoje zaangażowanie i zainteresowanie daną uczelnią lub firmą. Taka postawa może zrobić dobre wrażenie na rekruterach z uczelni i wpłynąć pozytywnie na proces naboru.

          • DAWID, UCZEŃ Z PASJĄ

            Dawid Wiśniewski, kadet klasy 1. Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu od 8. lat uprawia karting. Pasję do sportu motorowego rozbudził w Dawidzie jego tata i trener, Kordian Wiśniewski. Dawid uwielbia rywalizację, prędkość i adrenalinę, które towarzyszą mu w czasie zawodów. Wie, jak wcisnąć gaz i zapanować nad stresem. Zawodnik ma na swoim koncie liczne sukcesy, jego pokój zdobią medale i puchary. Uczeń naszego liceum w 2020 roku zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski w kartingu “Polish Indoor Kart Championschip”. Brawa, Dawidzie! Kibicujemy Ci i życzymy kolejnych sukcesów!

            Tekst: Aleksandra Jurasz-Kozieł

          • NIKODEM, UCZEŃ Z PASJĄ

            Nikodem Pawłowski, uczeń klasy 3. Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu jest miłośnikiem historii, zwłaszcza historii wojskowości. Swoją pasję realizuje, należąc grupy rekonstrukcyjnej pn. „Teatr Inscenizacji Historycznych” w Wałczu. 4. marca na Cmentarzu Wojennym w Drawsku Pomorskim, podczas uroczystości związanych z 78. rocznicą zakończenia walk o Ziemię Drawską, kadet wystąpił jako aktor Teatru Inscenizacji Historycznych i odegrał rolę jednego z żołnierzy z 1945 roku, którzy prezentowali pieśni wojskowe oraz oddali salwę z armaty na znak pamięci o żołnierzach poległych w walkach o Ziemię Drawską. Zainteresowania Nikodema historią wojskowości przyczyniły się do wyboru szkoły o kierunku wojskowym, z którym planuje swoją przyszłą drogę zawodową, a to zwiastuje, że chce być żołnierzem, pasjonatem swego zawodu.

            Tekst: Ewa Kilian

          • WYSTARTOWALI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYM

            1. marca 2023 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z klasy 1., o profilu biologiczno-chemicznym: Alan Grzyb, Kacper ,Gromadzki, Sandra Słonina, Karolina Szcześniak i Patrycja Szczurko wzięli udział w kolejnej już edycji konkursu ogólnopolskiego „Alchemik”. Celem konkursu jest dostarczenie uczniom rozrywki umysłowej oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy z zakresu chemii. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu zawierającego 30. pytań zamkniętych oraz zadania otwartego, w którym należało wykazać się wiedzą ogólną z chemii w życiu codziennym. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki chemii, pani Bogusławy Jarosz.

            Tekst: Bogusława Jarosz

          • NIEDZIELA DNIEM SZKOLENIOWYM DLA KADRY PEDAGOGICZNEJ

            Beata Miszewska-Kozłowska Robert Żołynia Aleksandra Lezler-Leszczełowska Aleksandra Jurasz-Kozieł Ewa Kilian Waldemar Buca Monika Klimczak Anna Cygiel Włodzimierz Rutkowski Urszula Smyk Agnieszka Pryboda Jan Macul Marcin Wiliński

            05. marca kadra pedagogiczna odbyła 3. i ostatni moduł szkoleniowy w ramach realizowanego projektu pt. „Rozwijanie kompetencji kadry dydaktycznej w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego na obszarze I makroregionu”. Zdobyte przez nauczycieli-wychowawców na 20-godzinnym szkoleniu wiadomości i umiejętności z zakresu doradztwa zawodowego mają na celu wspieranie ucznia w planowaniu przyszłej kariery zawodowej, a poprzez rozpoznanie jego potencjału i mocnych stron, pomoc w wyborze kierunku studiów, zawodu. Bo każdy nauczyciel to nie tylko wychowawca, ale również doradca. Szkolenie było realizacją projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku, gospodarki i edukacji. Działania 2.14. Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie”, zorganizowane przez Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego w Lublinie.

          • LICEALIŚCI ZE ZŁOCIEŃCA POŚRÓD NAJLEPSZYCH PRZEDSIĘBIORCÓW W OKRĘGU

            02.03. 2023. r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się etap okręgowy XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości, w której brali udział nasi uczniowie: Małgorzata Miłaszewicz, Kacper Janiszewski, Daniel Wiliński, Kacper Horanin i Dominik Stawecki. Licealiści z klasy o profilu matematyczno-ekonomicznym, wytypowani przez wojewódzką komisję konkursową, reprezentowali Zachodniopomorskie i w towarzystwie 250. najlepszych młodych przedsiębiorców z województw: wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego rywalizowali o awans do etapu centralnego olimpiady, której hasłem przewodnim był „Biznes i zarządzanie”. Uczniowie rozwiązywali testy z dziedziny ekonomii, przedsiębiorczości, zarządzania przedsiębiorstwem, psychologii i etyki biznesu. Udział pasjonatów biznesu i zarządzania w olimpiadzie był formę sprawdzenia nieustannie zdobywanej wiedzy i umiejętności w zakresie edukacji ekonomicznej i biznesowej, którą na co dzień pogłębiają w szkole na dodatkowych zajęciach z ekonomii w praktyce, pod kierunkiem nauczycielki, Grażyny Waneckiej.

            Tekst: Grażyna Wanecka, nauczycielka przedsiębiorczości

          • KADECI NA ZAJĘCIACH PRAKTYCZNYCH Z TERENOZNAWSTWA

            Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu 28. lutego 2023 r. ćwiczyli praktyczne umiejętności poruszania się w terenie, w oparciu o wiedzę z zakresu teorii wychowania fizycznego i geografii. Cały wysiłek koncentrowali na rozwoju i utrwalaniu umiejętności nawigacyjnych, szybkim i sprawnym odczytywaniu mapy oraz wyborze wariantu. Doświadczali optymalnego przygotowania kondycyjnego i motorycznego w zakresie sprawnego pokonywania tras. Doceniali znaczenie przygotowania psychicznego i mentalnego do uczestnictwa w rywalizacji w nieznanym lesie. Szkolenie wojskowe w terenie z topografii wojskowej kładło nacisk na harmonijny rozwój fizyczny i techniczny kadetów OPW. Ćwiczenia równolegle z rozwojem kondycyjno-sprawnościowym miały za zadanie rozwijanie spostrzegawczości, pamięci, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia oraz pogłębianie umiejętności nawigacyjnych w terenie. Trening pozwolił wdrażać uczniów do odpowiedzialności za swoje decyzje, bo dokonywali wyborów i realizowali warianty oraz samodzielność, poprzez pokonywanie trasy. Kadeci, ćwicząc w warunkach środowiska naturalnego, opanowując umiejętności czytania mapy będą potrafili orientować się w różnym terenie, zarówno w dzień i w nocy. Zajęcia z terenoznawstwa umożliwiły uczniom zdobycie umiejętności nawigacyjnych w zakresie pokonywania tras, w różnych terenach, na różnych dystansach, w rozmaitym tempie. Powyższe zadania doskonaliły rozumienie mapy i jej skali, umożliwiły dokonywanie pomiarów i szacowanie odległości oraz wyznaczanie i utrzymywanie kierunku marszu, czy biegu. Zajęcia pozwoliły kadetom zdobyć sprawności kluczowe takie jak: orientowanie mapy z busolą i bez busoli, odczytywanie ukształtowania i rzeźby terenu oraz wykorzystanie szaty roślinnej do kamuflażu i maskowania, ponadto umiejętności sprawnego poruszania się w terenie, posługiwania się planem i mapą, które są umiejętnościami uniwersalnymi, przydatnymi w życiu codziennym każdego aktywnego człowieka. „Orientuj się w życiu i otoczeniu” - pod takim hasłem szkolili się uczniowie klasy wojskowej pod kierunkiem nauczyciela szkolenia wojskowego, Jana Macula.

            Tekst i zdjęcia Jan Macul, instruktor szkolenia wojskowego i nauczyciel wychowania fizycznego

          • BIEG TROPEM WILCZYM - KADECI ZŁOŻYLI HOŁD ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM

            Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu oddali należny hołd „Żołnierzom Wyklętym”, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci, 1. marca 2023r. Adepci klas wojskowych wzięli udział w crossie biegowym na nietypowym dystansie 1963 m, określonym tragicznym wydarzeniem rozprawy ówczesnych władz z ostatnim uczestnikiem walki o wolność w tym właśnie roku.

            Żołnierze wyklęci – to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963. Celem okolicznościowego biegu z Okazji Pamięci Żołnierzy Niezłomnych było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, integracja środowiskowa zmilitaryzowanej społeczności uczniowskiej „Andersa” oraz nieformalny sprawdzian sprawności biegowej wszystkich uczestników. Mając to na uwadze przebiegnięcie w umundurowaniu i butach szturmowych prawie 2 km, po drożni Wzgórz Rakowskich i zmiennym profilu tras. Zadanie, z morderczym podbiegiem i karkołomnym zbiegiem nie należało do łatwych mimo cichego dopingu zaskoczonych przechodniów. O miejscu na mecie poza sprawnością biegową decydowały cechy wpisane w charakterystykę żołnierzy niezłomnych. Wszyscy uczestnicy biegu/ marszobiegu w zależności od indywidualnych możliwości kondycyjnych wpisali się w ogólnopolskie obchody święta często marginalizowanych żołnierzy o wolność i dumę narodową. Koordynatorem przedsięwzięcia był nauczyciel szkolenia wojskowego, Jan Macul.

            Tekst i zdjęcia: Jan Macul

          • LICEALIŚCI LAUREATAMI KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO WORLD OF LANGUAGES EXPERT

            Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o profilu lingwistyczno-humanistycznym Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa: Piotr Padewski (kl. IV) , Sebastian Nikodem (kl.II) oraz Jakub Zjawiony i Kacper Gromadzki (kl. I)zdobyli tytuły laureatów w XVI edycji Konkursu z języka angielskiego World of Languages Expert . Piotr Padewski, Sebastian Nikodem oraz Jakub Zjawiony odnieśli sukces uzyskując 2. wynik w Polsce w kategorii klas , Kacper Gromadzki uplasował się na 3 miejscu. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest organizowany przez Wydawnictwo Synapsa Sp. z o.o. Uczniowie rozwiązywali test skonstruowany z pytań badających zakres rozumienia tekstu czytanego , posiadanego słownictwa , zwrotów komunikacji oraz gramatyki. Testy dla poszczególnych klas charakteryzuje rosnący stopień trudności. Pozostałych 18. uczniów, biorących udział w konkursie otrzymało dyplomy uczestnictwa. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorkami konkursu były nauczycielki Aleksandra Lezler-Leszczełowska i Aleksandra Jurasz-Kozieł.

            Tekst i zdjęcie: Aleksandra Lezler-Leszczełowska

          • WYSTARTOWALI W XIV WOJEWÓDZKIM KONKURSIE JĘZYKOWYM

            Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa podjęli wyzwanie i wzięli udział w części pisemnej XIV Wojewódzkiego Konkursu Języków Obcych, Zofia Frątczak, uczennica klasy 1., z języka niemieckiego oraz Jakub Zjawiony z klasy 1. i Mikołaj Rosołowski z klasy 2, z języka angielskiego. Organizatorami konkursu są Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konkursu jest pobudzenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania językami obcymi oraz pogłębienie wiedzy o krajach obcego obszaru językowego. Zakres treści obejmuje rozszerzone programy nauczania języków obcych. Po sprawdzeniu testów części pisemnej uczniowie mają szansę na zakwalifikowanie się do części ustnej , w której będą musieli odpowiedzieć na trzy losowo wybrane pytania z zestawu. Czekamy na wyniki etapu pisemnego, a naszym uczniom życzymy awansu do finału.

            Opiekunami naukowymi są: pani Aleksandra Lezler-Leszczełowska i Aleksandra Jurasz – Kozieł.

            Tekst i zdjęcia: Aleksandra Lezler-Leszczełowska