• Najnowsze wiadomości

      Ostatnio w ANDERSIE

          • WIKTORIA MILLER NA PODIUM ETAPU OKRĘGOWEGO OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY ZDROWIA PCK

            Wiktoria Miller, uczennica klasy drugiej liceum o profilu biologiczno-chemicznym zajęła 3. miejsce w etapie okręgowym Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK. Konkurs odbył się 19. kwietnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie.

            Wynik testu wiedzy oraz ocena realizacji zadania prozdrowotnego realizowanego w szkole dały licealistce miejsce na podium. Udział w konkursie wymagał wiedzy pozaprogramowej, koniecznej do rozwiązania testu o wysokim stopniu trudności, ale także kreatywności, umiejętności organizacyjnych, nawiązywania relacji rówieśniczych koniecznych do przeprowadzenia działań prozdrowotnych dla społeczności szkolnej. Liczyła się również umiejętność analizy i ewaluacji własnych działań, sposób ich dokumentowania i prezentowania wymiernych efektów.

            Serdecznie gratulujemy licealistce sukcesu, z życzeniami motywacji do udziału w kolejnych konkursach. Zdobyta wiedza i umiejętności to wartość bezcenna, dlatego należy dążyć do nieustannego pogłębiania ich.Uczennica była przygotowywana do olimpiady przez nauczycielkę biologii i chemii,Monikę Klimczak.

            Tekst: Monika Klimczak

          • KADECI NAGRODZENI NA MISTRZOSTWACH KLAS MUNDUROWYCH NA POLIGONIE DRAWSKIM

            W dniach 15-18. kwietnia 2024 r. odbyły się VII Mistrzostwa Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim. Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu, w składzie:Nadia Stempniewska, Oliwier Molenda, Mateusz Hamerski, Konrad Moczarski, Fabian Zakrocki godnie reprezentowali szkołę. Zawody sportowo-obronne odbyły się w konkurencjach określających poziom wyszkolenia kadetów i sprawności żołnierskiej. Pięcioosobowe drużyny z całej Polski rywalizowały w strzelaniu z karabinka pneumatycznego, sportowego, kbk AK (popularny kałach) oraz w rzutach granatem na odległość. Kadeci rozkładali i składali broń na czas, pokonywali morderczą pętle taktyczną z przeciąganiem opony, czołganiem i dźwiganiem skrzynek z amunicją. W rywalizacji końcowej drużyna ze Złocieńca została sklasyfikowana na VIII miejscu, z niewielką różnicą punktową do podium. We współzawodnictwie indywidualnym Oliwier Molenda zajął II miejsce w rzucie granatem na odległość z postawy stojąc, klęcząc i leżąc. Nadia Stempniewska w strzelaniu precyzyjnym z karabinka sportowego kbks była IV-V, z rezultatem 91/100 pkt. W klasyfikacji zespołowej w rzutach granatem kadeci z „Andersa” zostali sklasyfikowani na miejscu drugim. Mistrzostwa były okazją kształtowania postaw patriotycznych, proobronnych, wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaznych kontaktów w relacji z młodzieżą klas mundurowych z całego kraju. Kadeci przygotowywali się do zawodów pod kierunkiem Jana Macula, nauczyciela szkolenia wojskowego.

            Tekst: Jan Macul

          • INSTYTUT GPiGSE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO INSPIRUJE MŁODZIEŻ W ZŁOCIEŃCU

            Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu gościł wykładowców Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach projektu realizowanego dzięki umowie patronackiej. Warsztaty, adresowane głównie do licealistów klasy o profilu lingwistyczno-turystycznym, odbyły się pod hasłem "Turystyka przyszłości - praca i pasja dla kreatywnych", a ich celem było zainspirowanie młodzieży do rozwijania swoich talentów i zainteresowań w dziedzinie turystyki, zielonej gospodarki i przedsiębiorczości.

            Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez renomowanych wykładowców Uniwersytetu Szczecińskiego:

            • prof. dr hab. Zbigniew Głąbiński przedstawił wykład połączony z warsztatami pt. "Turystyka przyszłości - praca i pasja dla kreatywnych", w którym omówił trendy i wyzwania w branży turystycznej oraz przedstawił możliwości rozwoju kariery w tym obszarze.

            • prof. dr hab. Michał Kupiec poprowadził zajęcia z zielonej gospodarki w ramach projektu Green Economy, podczas których uczniowie poznali zasady zrównoważonego rozwoju i dowiedzieli się, jak mogą przyczynić się do ochrony środowiska.

            • dr Daniel Szostak w ramach zajęć z przedsiębiorczości poprowadził wykład pt. "Jak być liderem", w którym przedstawił cechy dobrego lidera i podzielił się wskazówkami, jak rozwijać swoje umiejętności przywódcze.

            • dr inż. Jacek Rudewicz zaprezentował "Zastosowania GIS na zajęciach geografii", demonstrując możliwości wykorzystania systemów informacji geograficznej w nauczaniu i badaniu przestrzeni.

            Warsztaty były doskonałą okazją dla uczniów do zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych, które mogą pomóc im w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie poznali trendy i wyzwania w różnych dziedzinach gospodarki, a także dowiedzieli się, jak wykorzystać swoje talenty i zainteresowania do budowania udanej kariery. Koordynatorem wydarzenia był nauczyciel Waldemar Buca.

          • MARCEL ŚLIWKA SEKRETARZEM MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU DRAWSKIEGO

            21. kwietnia odbyła się inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Drawskiego, podczas której młodzi radni ze szkół ponadpodstawowych powiatu drawskiego złożyli uroczyste ślubowanie oraz wybrali spośród siebie władze, Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Powiatu, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza. Zespół Szkół w Złocieńcu reprezentują radni, wybrani w demokratycznych wyborach przez społeczność „Andersa”, Marcel Śliwka i Igor Zdziech. Marcel Śliwka, uczeń klasy 2. LO został Sekretarzem Młodzieżowej Rady Powiatu Drawskiego. Gratulujemy młodym radnym i życzymy aktywnej pracy na rzecz młodzieży naszego powiatu.

          • EDUKACYJNIE NA WYSPIE UZNAM

            22 marca 2024 r. licealiści Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa wspólnie z przewodnikiem panem Dariuszem Ostrowskim ze współpracującego z nami biura turystycznego Globtour powitali wiosnę na wyspie Uznam.

            Swoją wiosenną przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Historyczno- Technicznego w Peenemünde, leżącego na terenie dawnego ośrodka badawczego i ukazującego m.in. historię niemieckiej technologii rakietowej w latach 1936-1945. Następnie udaliśmy się na spacer w koronach drzew do miejscowości Heringsdorf, podczas którego mogliśmy zbliżyć się do natury i podziwiać wyspę z zawrotnej wysokości - wieża widokowa ma 33 metry. Nasi żądni przygody uczestnicy spacerowali nawet po rozpiętej na środku górnej platformy siatce przelotowej o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Pełni pozytywnych wrażeń pojechaliśmy do Albeck - kurortu znanego z pięknych plaż, klimatycznych uliczek i charakterystycznej zabudowy. Ostatnim punktem programu była wizyta w Świnoujściu - jednym z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Polsce.

            Mieliśmy okazję przejechać niedawno otwartym tunelem drogowym pod Świną, który zastępując dotychczasowe przeprawy promowe, znacznie skrócił czas dojazdu na wyspę Uznam.

            Kierownikiem wycieczki był p. Waldemar Buca, a opiekunkami p. Aleksandra Jurasz-Kozieł, p. Aleksandra Lezler -Leszczełowska oraz p. Monika Klimczak.

          • „ŻEBY PASJA STAŁA SIĘ ZAWODEM” - LICEALIŚCI W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

            Wizyta licealistów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie po raz kolejny okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem. Uczniowie, wśród których większość stanowiła młodzież profilu biologiczno-chemicznego, uczestniczyli w prezentacji kierunków oferowanych przez tę uczelnię. Mogli zapoznać się w teoretyczny i praktyczny sposób z warsztatem pracy pielęgniarki, ratownika medycznego, fizjoterapeuty, dietetyka i kosmetologa, a także poznać szczegóły dotyczące studiowania na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe i wychowanie fizyczne. Takie spotkania mogą stanowić pomoc w wyborze drogi dalszego kształcenia. O tym, jak było ciekawie, świadczy fotorelacja Bartosza Nowickiego.

            Tekst: Monika Klimczak

            Zdjęcia: Bartosz Nowick

          • KAROLINA SZCZEŚNIAK MISTRZYNIĄ ORTOGRAFII POWIATU DRAWSKIEGO

            12. grudnia Wicestarosta Drawski, Pan Waldemar Włodarczyk oraz Sekretarz Powiatu Drawskiego, Pani Katarzyna Szlońska-Getka wręczyli nagrody i wyróżnienia dla laureatów „ IX Dyktanda o Pióro Starosty Drawskiego”. Karolina Scześniak z kl. 2. Liceum Ogólnokształcącego otrzymała zaszczytny tytuł Mistrzyni Ortografii Powiatu Drawskiego w tym trudnym konkursie. Gratulujemy uczennicy znajomości zasad polskiej ortografii. Licealistka przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem Beaty Miszewskiej-Kozłowskiej, nauczycielki języka polskiego i dyrektorki Zespołu Szkół w Złocieńcu.

            Przypominamy sukcesy naszych uczniów LO z poprzednich edycji Dyktanda o Pióro Starosty Drawskiego: ex aequo Anna Barylska i Klaudia Senkowska - Mistrzynie Ortografii Powiatu Drawskiego ( 2012 r. ), Olga Macioł - Mistrzyni Ortografii Powiatu Drawskiego (2014 r.), Natalia Świstun i Aleksandra Kot - wyróżnienia (2019 r.), Karolina Zybała i Karolina Szcześniak wyróżnienia (2022 r.).Możemy się również pochwalić licealistami, którzy byli laureatami Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego: Łukasz Limarowski - Mistrz Ortografii województwa zachodniopomorskiego (2001 r.) , Sylwia Antończak - Wicemistrzyni Ortografii województwa zachodniopomorskiego (2002 r.), Katarzyna Sawicka - Mistrzyni Ortografii województwa zachodniopomorskiego (2004r.).

            BRAWA dla naszej Mistrzyni Ortografii.

          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W LO ANDERSA

            W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26. września Europejskim Dniem Języków. EDJ to święto wielojęzyczności i różnorodności kulturowej. Nasza szkoła przeprowadzając w dniu dzisiejszym happening “ZS Anders in Zlocieniec celebrates EDL” znalazła się w oficjalnym gronie ponad 164 000 uczestników z ponad 40 krajów, którzy wspólnie świętują Europejski Dzień Języków.

            Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego dyskutowano o potrzebie nauki języków obcych w dzisiejszej Europie oraz skutecznych i atrakcyjnych metodach uczenia się języków, wskazywano potrzebę uczenia się języków przez całe życie niezależnie od wieku czy miejsca nauki. Przeprowadzono również gimnastykę języka powtarzając zawiłe łamacze językowe oraz analizowano ciekawostki dotyczące różnych języków. Europejski Dzień Języków był doskonałą okazją do rozwijania nie tylko kompetencji językowych, ale przede wszystkim społecznych.

            Zespół Języków Obcych: Aleksandra Lezler-Leszczełwska, Aleksandra Jurasz-Kozieł, Anna Luc

          • POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO TO NOWE WYZWANIA EDUKACYJNE

            4. września 2023 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024. Podczas uroczystości dyrektor szkoły, Beata Miszewska-Kozłowska życzyła społeczności szkolnej sukcesów w nowym, 2023/2024 roku szkolnym. Szczególnie serdecznie przywitano uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego oraz Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia. Młodzież otrzymała również porcję pozytywnej energii w życzeniach zaproszonych gości. W akademii uczestniczyli: Wicestarosta Drawski, Waldemar Włodarczyk, Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego, Urszula Ptak, Burmistrz Złocieńca, Krzysztof Zacharzewski, przedstawiciele 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. marsz. Józefa Piłsudskiego, mjr Grzegorz KRUK, por. Patryk GWOREK, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku, por. Mateusz CIESIELSKI oraz rodzice i bliscy naszych uczniów.

            Oprócz życzeń, spotkań z rówieśnikami po długiej przerwie, osłodą żalu po mijających wakacjach był wspaniały występ wokalny Klaudii Makuchowskiej z kl. 3b LO.

            Ps. Niech optymizmu i wiary we własne możliwości wystarczy wszystkim do czerwca.

            tekst: Monika Klimczak

            zdjęcia: Igor Zdziech, Ewa Kilian

          • BĘDZIE STUDIOWAŁ W LOTNICZEJ AKADEMII WOJSKOWEJ W DĘBLINIE 👏💪👍

            Kacper Werner, absolwent Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu dostał się na studia wojskowe Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, na kierunek: pilot samolotu transportowego wielosilnikowego. Kacper za bardzo dobre wyniki w nauce przez trzy lata był nagradzany stypendium Starosty Drawskiego, ukończył liceum z wyróżnieniem, za swoją aktywną postawę w szkole otrzymał zaszczytny tytuł „Absolwenta na Medal”, a ponadto zdał maturę na poziomie podstawowym i rozszerzonym z bardzo wysokimi wynikami. Pokonał bardzo trudne egzaminy na studia,otrzymał dużo punktów za wyniki maturalne, dzięki czemu spełnił swoje marzenie, dostając się do elitarnej w Polsce „Szkoły Orląt”. Gratulujemy Kacprowi i życzymy sukcesów najwyższych lotów.

          • BĘDĄ STUDIOWALI W AKADEMII WOJSK LĄDOWYCH WE WROCŁAWIU 👏👏👏

            Dominika Kręc, Mateusz Karbowiak i Filip Bałdyga, absolwenci Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu dostali się na studia wojskowe do Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na kierunek: dowodzenie. Nasi kadeci wyróżniali się w szkole swoją aktywnością, w trakcie nauki reprezentowali „Społeczność Andersa” na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej:

            Dominika - pasjonatka biegania na orientację

            wielokrotna mistrzyni województwa, makroregionu w biegach na orientację,

            3. miejsce drużynowo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim w roku 2022,

            Mateusz - pasjonat historii i sportowych konkurencji wojskowych

            3. miejsce drużynowo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim, w roku 2022,

            3. miejsce indywidualnie w rzucie granatem, w Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na Poligonie Drawskim, w roku 2023,

            miejsca na podium w międzyszkolnych rozgrywkach rejonowych, w piłce nożnej,

            wyróżnienia w konkursach historycznych na etapie wojewódzkim,

            Filip - pasjonat piłki nożnej i lekkoatletyki

            miejsca na podium w międzyszkolnych rozgrywkach rejonowych, w piłce nożnej.

            Kadeci pokonali trudne egzaminy na studia, otrzymali dużo punktów za wysokie wyniki maturalne, dzięki czemu osiągnęli cel, dostając się do prestiżowej uczelnię wojskową w Polsce.

            Gratulujemy Dominice, Mateuszowi oraz Filipowi i życzymy sukcesów na studiach. Brawo Wy

          • REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA 2023/2024

            Drodzy Ósmoklasiści!

            Rozpoczynamy Rekrutację uzupełniającą do poszczególnych profili Liceum Ogólnokształcącego:

            - Certyfikowany Oddział Przygotowania Wojskowego: 6 miejsc,

            - profil lingwistyczno-turystyczny: 3 miejsca,

            - profil biologiczno-chemiczny/matematyczno-biznesowy: 11 miejsc.

            Kandydatów zapraszamy do składania wniosków o przyjęcie do szkoły (wersja papierowa):

            - od 24.lipca do 25. lipca, do godz.15.00., do Oddziału Przygotowania Wojskowego, próba sprawnościowa 27. lipca, godz. 10.00.,

            - od 24.lipca do 28.lipca, do godz. 15.00., do pozostałych profili liceum.

            O przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów uzyskanych za wyniki ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i testów ósmoklasisty. Zapraszamy!

          • UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 👏💪👍

            Dzień zakończenia roku szkolnego 2022/2023 był pełen gratulacji i podziękowań. Absolwenci Branżowej Szkoły I Stopnia otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, a pozostali uczniowie Zespołu Szkół odebrali świadectwa promocyjne. Uczniowie wyróżniający się w nauce zostali nagrodzeni, a ich rodzice odebrali listy gratulacyjne. Wyróżniono również uczniów za wyniki sportowe, najwyższą frekwencję w szkole, wzorowe czytelnictwo, działalność samorządową oraz artystyczną. Nagrody ufundowane przez pracodawcę, Panią Stanisławę Rak-Lisowską otrzymali również uczniowie szkoły branżowej. W uroczystości brali udział: Wicestarosta Drawski, Pan Waldemar Włodarczyk, Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego, Pani Urszula Ptak, Burmistrz Złocieńca, Pan Krzysztof Zacharzewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Złocieńca, Pan Mirosław Kacianowski, przedstawiciel 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. marsz. Józefa Piłsudskiego, mjr Paweł Jadaczewski oraz rodzice uczniów. Uroczystość uświetniły występami wokalnymi Sabatina Corda i Klaudia Makuchowska. Gratulujemy uczniom i ich rodzicom oraz życzymy fantastycznych wakacji. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 3a LO, pod kierunkiem nauczycielek: Aleksandry Jurasz Kozieł i Aleksandry Lezler-Leszczełowskiej.

            Zdjęcia: Iga Kowalska, Igor Zdziech