Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3. maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3. Maja.
Była to najnowocześniejsza i pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Ustawa Rządowa z 3. maja 1791 r. stała się przedmiotem podziwu w całej ówczesnej Europie, za jej sprawą wzrósł prestiż Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. I choć interwencja militarna Rosji udaremniła wielką reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., po upadku państwa polskiego Konstytucja 3. Maja stała się symbolem wielkich dokonań politycznych i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń Polaków.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3. Maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29. kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Dzień 3. maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6. kwietnia 1990 roku.