• Najnowsze wiadomości

      Ostatnio w ANDERSIE

          • 14. LUTEGO TO 81. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

            14. lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona przed 81. laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Pamiętamy o Bohaterach.

          • SZKOLENIE OGNIOWE KADETÓW OPW

            7. lutego 2023 r. Oddziały Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu szkoliły się z użyciem broni strzeleckiej: karabinków ASG oraz karabinków pneumatycznych, gazowych i elektrycznych. Kadeci wykonywali łączne czynności do strzelania w komfortowych warunkach hali sportowej. Strzelali z „wiatrówek” do zapadek i tarcz. Prowadzili ogień ze zmianą pozycji strzeleckich w określonych przedziałach czasowych. Doświadczyli wpływu wysiłku fizycznego na skuteczność trafień do celu. Wszystkie zadania wykonywali z zachowaniem warunków bezpieczeństwa pod nadzorem nauczycieli szkolenia wojskowego - Jana Macula, edukacji dla bezpieczeństwa - Włodzimierza Rutkowskiego i żołnierza z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu, kpr. Remigiusza Gołębiewskiego. Wzorowy pokaz podoficera Wojska Polskiego, objaśnienia i bieżąca korekta błędów sprzyjały opanowaniu umiejętności strzeleckich szkolenia ogniowego. Podstawowe i zaawansowane techniki prowadzenia ognia z karabinka i pistoletu do celów stałych i ruchomych na szkolnej strzelnicy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zarówno strzelanie precyzyjne, jak i szybkie budziły wiele emocji. Duża dynamika akcji z wykorzystaniem symulatorów pola walki wyzwalała znaczne ilości adrenaliny. Punktem wsparcia treningu strzeleckiego kadetów OPW było składanie i rozkładanie karabinków będących na wyposażeniu SZRP. Po zajęciach część młodzieży zadeklarowała doskonalenie umiejętności strzeleckich w ramach Szkolnego Koła Strzeleckiego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu.

            Tekst: Jan Macul

          • SPOTKANIE REKRUTACYJNE - „ZOSTAŃ ZACHODNIOPOMORSKIM POLICJANTEM”

            Pod hasłem: „Zostań Zachodniopomorskim Policjantem” licealiści klas maturalnych Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa, w ramach doradztwa zawodowego, uczestniczyli w spotkaniu z mł. asp. Mariuszem Bzdakiem, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, którego celem było zapoznanie z procedurami i etapami postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji. Młodzież została zapoznana z zawodem policjanta, specyfiką służby, a także możliwościami rozwoju zawodowego oraz warunkami pracy. Lekcja była przydatna dla uczniów klas maturalnych, znajdujących się na etapie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, bo pozwoliła na dojrzałe planowanie przyszłości.

            #zostańzachodniopomorskimpolicjantem

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)

          • ZESPÓŁ SZKÓŁ W ZŁOCIEŃCU ZAKWALIFIKOWANY DO PROGRAMU SKS NA ROK 2023

            Decyzją Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Szczecinie Zespół Szkół im. gen Władysława Andersa w Złocieńcu został zakwalifikowany do ogólnopolskiego programu systemowego wsparcia organizacji zajęć sportowych dla młodzieży szkolnej pn. Szkolny Klub Sportowy. Zajęcia sportowo-rekreacyjne finansowane przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Szczecinie są adresowane dla 2. grup uczniów, w wymiarze 4. godzin tygodniowo, będą się odbywały w roku kalendarzowym 2023.

            Program jest rekomendowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Szkolny Związek Sportowy. Ma on na celu umożliwienie podejmowania aktywności fizycznej w szkole, w formie dodatkowych zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Jego zadaniem jest kształtowanie postaw i nawyków sportowego stylu życia oraz poprawy sprawności fizycznej młodzieży. Wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom rodziców w zakresie kultury fizycznej i promocji zdrowego stylu życia ich dzieci. Aktywizacja młodzieży szkolnej polega na bezpłatnym uczestnictwie w ofercie zajęć pozalekcyjnych, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, programów sprawności i zainteresowań. Program jest okazją promocji różnorodnych sportów i aktywności w oparciu o zasadę „wybierz sam”. Jest alternatywną formą aktywnego wypoczynku i relaksacji młodzieży. Systematycznie dozowany ruch sprzyja zdrowiu w walce z wszechobecnym stresem. Zajęcia są prowadzone dwa razy w tygodniu przez dwóch nauczycieli: Jana Macula i Marcina Wilińskiego, z wykorzystaniem bazy szkoły. Pozwalają zabić nudę i odkrywać nową, lepszą jakość na drodze osobistego rozwoju.

            Tekst: Jan Macul

          • NOWE POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ZŁOCIEŃCU Z 2. BRYGADĄ ZMECHANIZOWANĄ LEGIONÓW

            2 lutego 2023 roku, zostało podpisane kolejne porozumienie o współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. gen. Władysława Andersa W Złocieńcu, a 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

            Dokumenty podpisali Dowódca złocienieckiej Brygady płk dypl. Dariusz MACHULA oraz dyrektor szkoły Pani Beata Miszewska - Kozłowska. Celem porozumienia jest kontynuacja współpracy i rozszerzenie realizacji programu szkolenia kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego w zakresie praktycznych umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, kształtowanie postaw patriotycznych i obronnych jak również wspólnego działania na rzecz obronności państwa oraz rozwijania wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności i miłości do Ojczyzny. Wymiernymi korzyściami, dla absolwentów OPW w LO „Andersa”, są ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej i uprawnienia do odbycia skróconego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

          • SZKOLENIE KADETÓW Z WALKI WRĘCZ

            31.01.2023 r. kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego pod kierunkiem nauczyciela szkolenia wojskowego i instruktora judo, Jana Macula zgłębiali tajniki walki wręcz na hali sportowej w formule judo w samoobronie. Uczniowie ćwiczyli podstawy techniki obrony przed agresywnym napastnikiem, postawy walki, sposoby poruszania się. Ubrani w tradycyjne uniformy (dżudogi) zmagali się o uchwyt. Wykonywali proste techniki wychyleń i obalenia przeciwnika. Ćwicząc na boso stymulowali naturalne trakcje nerwowe organizmu i wzmacniali łuki dynamiczne stóp. Odtwarzali techniki ciosów i kopnięć, zasłaniając się blokami ramion i parowaniem nogami. Kadeci usprawniali się ruchowo poprzez wybrane elementy sportów walki w zmiennych płaszczyznach. Wachlarz ćwiczeń był skorelowany z aktualnymi możliwościami adeptów sztuki walki wręcz na poziomie podstawowym. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach z walki wręcz.

            Tekst: Jan Macul

            Zdjęcia: Małgorzata Miłaszewicz

          • TRENING STRZELECKI KADETÓW NA WIRTUALNEJ STRZELNICY

            31.01. 2023 r. kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego odbyli trening strzelecki na szkolnej, wirtualnej strzelnicy pod kierunkiem podoficera 2.Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Józefa Piłsudskiego, kpr. Remigiusza GOŁĘBIEWSKIEGO #2BZ oraz nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa i instruktora strzelectwa, Włodzimierza Rutkowskiego. Kadeci zapoznali się z obsługą i przygotowaniem broni do strzelania oraz szkolili się z rozkładania i składania jej części. Następnie ćwiczyli umiejętności strzeleckie, polegające na zgrywaniu przyrządów celowniczych, korygowaniu postaw strzeleckich, prowadzeniu ognia do tarcz i wirtualnej rzeczywistości. Profesjonalny pokaz i korygowanie bieżące błędów poprawiło skuteczność trafień do wirtualnego celu.Trening strzelecki okazał się bardzo efektywny, bo kadeci aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

            Tekst: Jan Macul

          • POLICJANCI EDUKOWALI MŁODZIEŻ W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

            Funkcjonariusze Komendy Policji asp. Marek Biernacki, mł. asp. Monika Grala, st. post. Karolina Górnik w ramach działań wychowawczo - profilaktycznych 30.01.2023 r. spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Złocieńcu celem omówienia szeroko pojętego bezpieczeństwa, z uwzględnieniem okresu zbliżających się ferii zimowych. Podczas prelekcji poruszyli tematykę zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami podczas zimy, ze skutkami zażywania środków psychoaktywnych, narkotyków, dopalaczy, alkoholu. Młodzież została uświadomiona w zakresie odpowiedzialności karnej za czyny, wykroczenia i przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Poruszono również kwestię bezpieczeństwie w ruchu drogowym, pobudzając świadomość i wyobraźnię młodych kierowców, a także pieszych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariuszom Policji składamy podziękowania za współpracę w edukowaniu uczniów, w zakresie bezpieczeństwa, które stanowi podstawę pracy wychowawczej nauczycieli.

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)

          • AWANSOWALI DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO „OLIMPIADY SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII”

            Oliwier Oliwko i Jakub Pawlik, uczniowie z klasy 3. Liceum Ogólnokształcącego o profilu lingwistyczno-humanistycznym Zespołu Szkół im. gen. Andersa w Złocieńcu zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, wykazując się wiedzą z historii powojennej Polski w latach 1970 – 1990. na szkolnym etapie konkursu. Organizatorem olimpiady jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska. Zwycięzcy rozgrywek finałowych w nagrodę otrzymają indeksy wybranych przez siebie, spośród czterech, uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Wrocławskiego i Śląskiego. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pani Ewy Kilian, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.Życzymy naszym uczniom powodzenia w kolejnych etapach olimpiady.

            Tekst: Ewa Kilian

          • OKRESOWY RAJD TERENOWY KADETÓW

            Uczniowie klas mundurowych klas 2. i 3. Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu 24. stycznia 2023 r. uczestniczyli w rajdzie terenowym z zadaniem praktycznego opanowania umiejętności nawigacji w terenie. Kadeci ćwiczyli umiejętność „czytania mapy” w lesie o znacznych przewyższeniach i bogatej rzeźbie, pod kierunkiem instruktorów szkolenia wojskowego. Pokonywali zadaniowo głębokie jary, źleby i przepastne skarpy. Przedzierali się przez chaszcze i gęstwiny. Znajdowali na trasie 14. km. marszu na azymut charakterystyczne drzewa, wywroty, cieki wodne. Często korzystali z sieci drożni wyznaczonej przez przemarsz zwierzyny łownej. Określali precyzyjnie dalsze kierunki marszu. Pokonywali tory przeszkód w warunkach dziewiczej przyrody Drawskiego Parku Krajobraazowego. Wspinali się po stromych zboczach i trawersie z wykorzystaniem technik linowych. Ćwiczyli załażenia marszu ubezpieczonego i tyralierę. Współdziałali w warunkach wypoczynku i intensywnie dozowanego ruchu. Obserwowali ślady obecności mieszkańców lasu, rozpoznawali tropy zwierząt przy paśnikach i wodopoju. Z uwagi na kamuflaż i zachowanie w lesie kadeci nie zakłócali naturalnego porządku. Ponadpięciogodzinny, tempowy marsz patrolowy z podziałem na grupy: rozprowadzającą i pościgową, z uwagi na znaczny wydatek energetyczny uczestników, zasługuje na uznanie. Zadaniowe treningi zaprawy terenowej i terenoznawstwa stanowią podstawę programową klas mundurowych Oddziału Przygotowania Wojskowego w Złocieńcu. Styczniowy trening był okresowym sprawdzianem specyficznych umiejętności nawigacji w nieznanym terenie, sprawności służb logistycznych dot. wyposażenia zasobnika kadeta, hartu ducha oraz sprawności marszowej długiego czasu. Przedsięwzięcie koordynował nauczyciel szkolenia wojskowego OPW Jan Macul we współpracy z wychowawcą klasy Marcinem Wilińskim, pielęgniarką i dyrekcją szkoły.

            Tekst: Jan Macul

            Zdjęcia: Marcin Wiliński

          • AWANSOWALI DO ETAPU OKRĘGOWEGO OLIMPIADY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

            Małgorzata Miłaszewicz, Kacper Janiszewski, Daniel Wiliński, Kacper Horanin i Dominik Stawecki z Liceum Ogólnokształcącego o profilu matematyczno-ekonomicznym Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa drogą eliminacji międzyszkolnych, na podstawie liczby punktów uzyskanych z testów, składających się z 50. pytań, awansowali do etapu okręgowego XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości, której hasłem przewodnim jest „Biznes i zarządzanie”. W etapie okręgowym, który odbędzie się 02.03.2023. roku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, reprezentanci ZS Andersa będą rywalizowali o awans na szczebel centralny z najlepszymi młodymi przedsiębiorcami z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Uczniowie będą mieli za zadanie rozwiązanie testu z dziedziny ekonomii, przedsiębiorczości, zarządzania przedsiębiorstwem, psychologii i etyki biznesu. Udział w Olimpiadzie stanowi dla młodzieży formę sprawdzenia wiedzy i umiejętności w zakresie edukacji ekonomicznej i biznesowej, którą na co dzień zdobywają w szkole na dodatkowych zajęciach z ekonomii w praktyce, prowadzonych przez Panią Grażynę Wanecką. Uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w zakwalifikowaniu się do etapu centralnego.

            Tekst: Grażyna Wanecka

            Zdjęcie: Beata Miszewska-Kozłowska

          • NAUCZYCIEL TRENEREM KADRY WOJEWÓDZKIEJ ORIENTACJI SPORTOWEJ

            Jan Macul, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu ponownie otrzymał powołanie na trenera i koordynatora Kadry Wojewódzkiej Młodzików w orientacji sportowej. Spektakularne wyniki podopiecznych Uczniowskiego Klubu Sportowego TRAPER osiągane we współpracy z trenerami klubowymi, zarówno w kraju jak i za granicą, mówią same za siebie. Stabilna, wysoka pozycja, hegemonia złocienieckiego klubu w sporcie dzieci do lat 15. jest faktem od zawsze, a dominacja w orientacji sportowej od kilku lat jest fenomenem w skali województwa i makroregionu, zajmując pozycję lidera klasyfikacji drużynowych. Dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Złocieńcu godnie reprezentują złocienieckie szkoły i miasto na arenach sportowych w formule orienteeringu Mistrzostw Polski. Wszystkie rankingi współzawodnictwa sportowego w województwie, makroregionie i w kraju potwierdzają solidną pracę szkoleniową trenerów i instruktorów UKS Traper Złocieniec: Aleksandra Burzyńskiego, Moniki i Krzysztofa Borków. Powołanie do Kadry Wojewódzkiej Młodzików 2023 aż 12. zawodników rodzimego klubu przy akceptacji władz Okręgowego Związku Orientacji Sportowej jest kolejnym wyzwaniem i powodem do dumy z reprezentowania Złocieńca w sporcie dzieci i młodzieży. Gratulujemy i życzymy sukcesów naszemu nauczycielowi i jego zawodnikom.

            Tekst i zdjęcia: Jan Macul

          • LICEALIŚCI W ETAPIE OKRĘGOWYM XXXVI OLIMPIADY WIEDZY EKONOMICZNEJ

            Małgorzata Miłaszewicz, Dominika Prabucka i Daniel Wiliński, uczniowie klasy 4. LO o profilu matematyczno-ekonomicznym drogą eliminacji szkolnych zakwalifikowali się do etapu okręgowego XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. 13. stycznia 2023r. na Uniwersytecie Szczecińskim rywalizowali w grupie 37. najlepszych ekonomistów ze szkół województwa zachodniopomorskiego o awans do etapu centralnego. Hasłem przewodnim tegorocznej olimpiady był temat pt. „W świecie rosnącej inflacji. Wymiar mikro- i makroekonomiczny”. Licealiści odpowiadali na 30 pytań testowych, rozwiązywali zadania z analizy ekonomicznej i pisali pracę na temat związany z hasłem przewodnim olimpiady. Celem olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma za zadanie zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia.Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, pod honorowym patronatem Giełdy Papierów Wartościowych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce, Pani Grażyny Waneckiej. Pasjonato ekonomii życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do etapu centralnego.

            Tekst i zdjęcia: Grażyna Wanecka

          • LICEALISTKI MISTRZYNIAMI MAKROREGIONU PÓŁNOCNEGO W BIEGACH NA ORIENTACJĘ

            Dominika Krzemińska, Dominika Kręc na podium w podsumowaniu rywalizacjiXXIX Mistrzostw Pomorza i Kujaw w Biegach na Orientację, a Paulina Szczurko z awansem do Pierwszej Klasy Sportowej w Orienteringu. Miłym akcentem współzawodnictwa sportowego jest podsumowanie sezonu 2022 w Biegach na Orientację, potwierdzające absolutną dominację zawodniczek Liceum Ogólnokształcącego ZS Andersa w Złocieńcu w makroregionie (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko- pomorskie, warmińsko- mazurskie). W kat. K18 Mistrzynią Pomorza i Kujaw w klasyfikacji generalnej mistrzostw została Dominika Krzemińska, a Dominika Kręc została sklasyfikowana na miejscu trzecim. (Analogicznie w sezonie startowym 2021 po mistrzostwo sięgnęła Małgorzata Miłaszewicz; Dominika Krzemińska zdobyła wówczas brąz). Kolejny tytuł mistrzowski w BnO zdobyła Zuzanna Kmieć absolwentka klasy III LO 2022 w elitarnej kategorii orientalistek K 20. Spektakularnym sukcesem jest też uzyskanie przez Paulinę Szczurko Pierwszej Klasy Sportowej przyznanej przez Polski Związek Orientacji Sportowej za wyniki minionego 2022 roku. Sukces orientalistek z Andersa jest zwieńczeniem systematycznej i wytężonej pracy pozytywnie umotywowanych zawodniczek i ich trenera, Jana Macula.

            Jan Macul, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu ponownie otrzymał powołanie na trenera i koordynatora Kadry Wojewódzkiej Młodzików w orientacji sportowej. Spektakularne wyniki podopiecznych Uczniowskiego Klubu Sportowego TRAPER osiągane we współpracy z trenerami klubowymi, zarówno w kraju jak i za granicą, mówią same za siebie. Stabilna, wysoka pozycja, hegemonia złocienieckiego klubu w sporcie dzieci do lat 15. jest faktem od zawsze, a dominacja w orientacji sportowej od kilku lat jest fenomenem w skali województwa i makroregionu, zajmując pozycję lidera klasyfikacji drużynowych. Dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Złocieńcu godnie reprezentują złocienieckie szkoły i miasto na arenach sportowych w formule orienteeringu Mistrzostw Polski. Wszystkie rankingi współzawodnictwa sportowego w województwie, makroregionie i w kraju potwierdzają solidną pracę szkoleniową trenerów i instruktorów UKS Traper Złocieniec: Aleksandra Burzyńskiego, Moniki i Krzysztofa Borków. Powołanie do Kadry Wojewódzkiej Młodzików 2023 aż 12. zawodników rodzimego klubu przy akceptacji władz Okręgowego Związku Orientacji Sportowej jest kolejnym wyzwaniem i powodem do dumy z reprezentowania Złocieńca w sporcie dzieci i młodzieży. Gratulujemy i życzymy sukcesów naszemu nauczycielowi i jego zawodnikom.

            Tekst: Jan Macul