• Najnowsze wiadomości

      Ostatnio w ANDERSIE

          • NIKODEM, UCZEŃ Z PASJĄ

            Nikodem Pawłowski, uczeń klasy 3. Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu jest miłośnikiem historii, zwłaszcza historii wojskowości. Swoją pasję realizuje, należąc grupy rekonstrukcyjnej pn. „Teatr Inscenizacji Historycznych” w Wałczu. 4. marca na Cmentarzu Wojennym w Drawsku Pomorskim, podczas uroczystości związanych z 78. rocznicą zakończenia walk o Ziemię Drawską, kadet wystąpił jako aktor Teatru Inscenizacji Historycznych i odegrał rolę jednego z żołnierzy z 1945 roku, którzy prezentowali pieśni wojskowe oraz oddali salwę z armaty na znak pamięci o żołnierzach poległych w walkach o Ziemię Drawską. Zainteresowania Nikodema historią wojskowości przyczyniły się do wyboru szkoły o kierunku wojskowym, z którym planuje swoją przyszłą drogę zawodową, a to zwiastuje, że chce być żołnierzem, pasjonatem swego zawodu.

            Tekst: Ewa Kilian

          • WYSTARTOWALI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYM

            1. marca 2023 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z klasy 1., o profilu biologiczno-chemicznym: Alan Grzyb, Kacper ,Gromadzki, Sandra Słonina, Karolina Szcześniak i Patrycja Szczurko wzięli udział w kolejnej już edycji konkursu ogólnopolskiego „Alchemik”. Celem konkursu jest dostarczenie uczniom rozrywki umysłowej oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy z zakresu chemii. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu zawierającego 30. pytań zamkniętych oraz zadania otwartego, w którym należało wykazać się wiedzą ogólną z chemii w życiu codziennym. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki chemii, pani Bogusławy Jarosz.

            Tekst: Bogusława Jarosz

          • NIEDZIELA DNIEM SZKOLENIOWYM DLA KADRY PEDAGOGICZNEJ

            Beata Miszewska-Kozłowska Robert Żołynia Aleksandra Lezler-Leszczełowska Aleksandra Jurasz-Kozieł Ewa Kilian Waldemar Buca Monika Klimczak Anna Cygiel Włodzimierz Rutkowski Urszula Smyk Agnieszka Pryboda Jan Macul Marcin Wiliński

            05. marca kadra pedagogiczna odbyła 3. i ostatni moduł szkoleniowy w ramach realizowanego projektu pt. „Rozwijanie kompetencji kadry dydaktycznej w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego na obszarze I makroregionu”. Zdobyte przez nauczycieli-wychowawców na 20-godzinnym szkoleniu wiadomości i umiejętności z zakresu doradztwa zawodowego mają na celu wspieranie ucznia w planowaniu przyszłej kariery zawodowej, a poprzez rozpoznanie jego potencjału i mocnych stron, pomoc w wyborze kierunku studiów, zawodu. Bo każdy nauczyciel to nie tylko wychowawca, ale również doradca. Szkolenie było realizacją projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach „Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku, gospodarki i edukacji. Działania 2.14. Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie”, zorganizowane przez Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego w Lublinie.

          • LICEALIŚCI ZE ZŁOCIEŃCA POŚRÓD NAJLEPSZYCH PRZEDSIĘBIORCÓW W OKRĘGU

            02.03. 2023. r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się etap okręgowy XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości, w której brali udział nasi uczniowie: Małgorzata Miłaszewicz, Kacper Janiszewski, Daniel Wiliński, Kacper Horanin i Dominik Stawecki. Licealiści z klasy o profilu matematyczno-ekonomicznym, wytypowani przez wojewódzką komisję konkursową, reprezentowali Zachodniopomorskie i w towarzystwie 250. najlepszych młodych przedsiębiorców z województw: wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego rywalizowali o awans do etapu centralnego olimpiady, której hasłem przewodnim był „Biznes i zarządzanie”. Uczniowie rozwiązywali testy z dziedziny ekonomii, przedsiębiorczości, zarządzania przedsiębiorstwem, psychologii i etyki biznesu. Udział pasjonatów biznesu i zarządzania w olimpiadzie był formę sprawdzenia nieustannie zdobywanej wiedzy i umiejętności w zakresie edukacji ekonomicznej i biznesowej, którą na co dzień pogłębiają w szkole na dodatkowych zajęciach z ekonomii w praktyce, pod kierunkiem nauczycielki, Grażyny Waneckiej.

            Tekst: Grażyna Wanecka, nauczycielka przedsiębiorczości

          • KADECI NA ZAJĘCIACH PRAKTYCZNYCH Z TERENOZNAWSTWA

            Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu 28. lutego 2023 r. ćwiczyli praktyczne umiejętności poruszania się w terenie, w oparciu o wiedzę z zakresu teorii wychowania fizycznego i geografii. Cały wysiłek koncentrowali na rozwoju i utrwalaniu umiejętności nawigacyjnych, szybkim i sprawnym odczytywaniu mapy oraz wyborze wariantu. Doświadczali optymalnego przygotowania kondycyjnego i motorycznego w zakresie sprawnego pokonywania tras. Doceniali znaczenie przygotowania psychicznego i mentalnego do uczestnictwa w rywalizacji w nieznanym lesie. Szkolenie wojskowe w terenie z topografii wojskowej kładło nacisk na harmonijny rozwój fizyczny i techniczny kadetów OPW. Ćwiczenia równolegle z rozwojem kondycyjno-sprawnościowym miały za zadanie rozwijanie spostrzegawczości, pamięci, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia oraz pogłębianie umiejętności nawigacyjnych w terenie. Trening pozwolił wdrażać uczniów do odpowiedzialności za swoje decyzje, bo dokonywali wyborów i realizowali warianty oraz samodzielność, poprzez pokonywanie trasy. Kadeci, ćwicząc w warunkach środowiska naturalnego, opanowując umiejętności czytania mapy będą potrafili orientować się w różnym terenie, zarówno w dzień i w nocy. Zajęcia z terenoznawstwa umożliwiły uczniom zdobycie umiejętności nawigacyjnych w zakresie pokonywania tras, w różnych terenach, na różnych dystansach, w rozmaitym tempie. Powyższe zadania doskonaliły rozumienie mapy i jej skali, umożliwiły dokonywanie pomiarów i szacowanie odległości oraz wyznaczanie i utrzymywanie kierunku marszu, czy biegu. Zajęcia pozwoliły kadetom zdobyć sprawności kluczowe takie jak: orientowanie mapy z busolą i bez busoli, odczytywanie ukształtowania i rzeźby terenu oraz wykorzystanie szaty roślinnej do kamuflażu i maskowania, ponadto umiejętności sprawnego poruszania się w terenie, posługiwania się planem i mapą, które są umiejętnościami uniwersalnymi, przydatnymi w życiu codziennym każdego aktywnego człowieka. „Orientuj się w życiu i otoczeniu” - pod takim hasłem szkolili się uczniowie klasy wojskowej pod kierunkiem nauczyciela szkolenia wojskowego, Jana Macula.

            Tekst i zdjęcia Jan Macul, instruktor szkolenia wojskowego i nauczyciel wychowania fizycznego

          • BIEG TROPEM WILCZYM - KADECI ZŁOŻYLI HOŁD ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM

            Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu oddali należny hołd „Żołnierzom Wyklętym”, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci, 1. marca 2023r. Adepci klas wojskowych wzięli udział w crossie biegowym na nietypowym dystansie 1963 m, określonym tragicznym wydarzeniem rozprawy ówczesnych władz z ostatnim uczestnikiem walki o wolność w tym właśnie roku.

            Żołnierze wyklęci – to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963. Celem okolicznościowego biegu z Okazji Pamięci Żołnierzy Niezłomnych było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, integracja środowiskowa zmilitaryzowanej społeczności uczniowskiej „Andersa” oraz nieformalny sprawdzian sprawności biegowej wszystkich uczestników. Mając to na uwadze przebiegnięcie w umundurowaniu i butach szturmowych prawie 2 km, po drożni Wzgórz Rakowskich i zmiennym profilu tras. Zadanie, z morderczym podbiegiem i karkołomnym zbiegiem nie należało do łatwych mimo cichego dopingu zaskoczonych przechodniów. O miejscu na mecie poza sprawnością biegową decydowały cechy wpisane w charakterystykę żołnierzy niezłomnych. Wszyscy uczestnicy biegu/ marszobiegu w zależności od indywidualnych możliwości kondycyjnych wpisali się w ogólnopolskie obchody święta często marginalizowanych żołnierzy o wolność i dumę narodową. Koordynatorem przedsięwzięcia był nauczyciel szkolenia wojskowego, Jan Macul.

            Tekst i zdjęcia: Jan Macul

          • LICEALIŚCI LAUREATAMI KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO WORLD OF LANGUAGES EXPERT

            Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o profilu lingwistyczno-humanistycznym Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa: Piotr Padewski (kl. IV) , Sebastian Nikodem (kl.II) oraz Jakub Zjawiony i Kacper Gromadzki (kl. I)zdobyli tytuły laureatów w XVI edycji Konkursu z języka angielskiego World of Languages Expert . Piotr Padewski, Sebastian Nikodem oraz Jakub Zjawiony odnieśli sukces uzyskując 2. wynik w Polsce w kategorii klas , Kacper Gromadzki uplasował się na 3 miejscu. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest organizowany przez Wydawnictwo Synapsa Sp. z o.o. Uczniowie rozwiązywali test skonstruowany z pytań badających zakres rozumienia tekstu czytanego , posiadanego słownictwa , zwrotów komunikacji oraz gramatyki. Testy dla poszczególnych klas charakteryzuje rosnący stopień trudności. Pozostałych 18. uczniów, biorących udział w konkursie otrzymało dyplomy uczestnictwa. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorkami konkursu były nauczycielki Aleksandra Lezler-Leszczełowska i Aleksandra Jurasz-Kozieł.

            Tekst i zdjęcie: Aleksandra Lezler-Leszczełowska

          • WYSTARTOWALI W XIV WOJEWÓDZKIM KONKURSIE JĘZYKOWYM

            Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa podjęli wyzwanie i wzięli udział w części pisemnej XIV Wojewódzkiego Konkursu Języków Obcych, Zofia Frątczak, uczennica klasy 1., z języka niemieckiego oraz Jakub Zjawiony z klasy 1. i Mikołaj Rosołowski z klasy 2, z języka angielskiego. Organizatorami konkursu są Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konkursu jest pobudzenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania językami obcymi oraz pogłębienie wiedzy o krajach obcego obszaru językowego. Zakres treści obejmuje rozszerzone programy nauczania języków obcych. Po sprawdzeniu testów części pisemnej uczniowie mają szansę na zakwalifikowanie się do części ustnej , w której będą musieli odpowiedzieć na trzy losowo wybrane pytania z zestawu. Czekamy na wyniki etapu pisemnego, a naszym uczniom życzymy awansu do finału.

            Opiekunami naukowymi są: pani Aleksandra Lezler-Leszczełowska i Aleksandra Jurasz – Kozieł.

            Tekst i zdjęcia: Aleksandra Lezler-Leszczełowska

          • 14. LUTEGO TO 81. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

            14. lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona przed 81. laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Pamiętamy o Bohaterach.

          • SZKOLENIE OGNIOWE KADETÓW OPW

            7. lutego 2023 r. Oddziały Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu szkoliły się z użyciem broni strzeleckiej: karabinków ASG oraz karabinków pneumatycznych, gazowych i elektrycznych. Kadeci wykonywali łączne czynności do strzelania w komfortowych warunkach hali sportowej. Strzelali z „wiatrówek” do zapadek i tarcz. Prowadzili ogień ze zmianą pozycji strzeleckich w określonych przedziałach czasowych. Doświadczyli wpływu wysiłku fizycznego na skuteczność trafień do celu. Wszystkie zadania wykonywali z zachowaniem warunków bezpieczeństwa pod nadzorem nauczycieli szkolenia wojskowego - Jana Macula, edukacji dla bezpieczeństwa - Włodzimierza Rutkowskiego i żołnierza z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu, kpr. Remigiusza Gołębiewskiego. Wzorowy pokaz podoficera Wojska Polskiego, objaśnienia i bieżąca korekta błędów sprzyjały opanowaniu umiejętności strzeleckich szkolenia ogniowego. Podstawowe i zaawansowane techniki prowadzenia ognia z karabinka i pistoletu do celów stałych i ruchomych na szkolnej strzelnicy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zarówno strzelanie precyzyjne, jak i szybkie budziły wiele emocji. Duża dynamika akcji z wykorzystaniem symulatorów pola walki wyzwalała znaczne ilości adrenaliny. Punktem wsparcia treningu strzeleckiego kadetów OPW było składanie i rozkładanie karabinków będących na wyposażeniu SZRP. Po zajęciach część młodzieży zadeklarowała doskonalenie umiejętności strzeleckich w ramach Szkolnego Koła Strzeleckiego Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu.

            Tekst: Jan Macul

          • SPOTKANIE REKRUTACYJNE - „ZOSTAŃ ZACHODNIOPOMORSKIM POLICJANTEM”

            Pod hasłem: „Zostań Zachodniopomorskim Policjantem” licealiści klas maturalnych Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa, w ramach doradztwa zawodowego, uczestniczyli w spotkaniu z mł. asp. Mariuszem Bzdakiem, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, którego celem było zapoznanie z procedurami i etapami postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji. Młodzież została zapoznana z zawodem policjanta, specyfiką służby, a także możliwościami rozwoju zawodowego oraz warunkami pracy. Lekcja była przydatna dla uczniów klas maturalnych, znajdujących się na etapie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, bo pozwoliła na dojrzałe planowanie przyszłości.

            #zostańzachodniopomorskimpolicjantem

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)

          • ZESPÓŁ SZKÓŁ W ZŁOCIEŃCU ZAKWALIFIKOWANY DO PROGRAMU SKS NA ROK 2023

            Decyzją Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Szczecinie Zespół Szkół im. gen Władysława Andersa w Złocieńcu został zakwalifikowany do ogólnopolskiego programu systemowego wsparcia organizacji zajęć sportowych dla młodzieży szkolnej pn. Szkolny Klub Sportowy. Zajęcia sportowo-rekreacyjne finansowane przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Szczecinie są adresowane dla 2. grup uczniów, w wymiarze 4. godzin tygodniowo, będą się odbywały w roku kalendarzowym 2023.

            Program jest rekomendowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Szkolny Związek Sportowy. Ma on na celu umożliwienie podejmowania aktywności fizycznej w szkole, w formie dodatkowych zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Jego zadaniem jest kształtowanie postaw i nawyków sportowego stylu życia oraz poprawy sprawności fizycznej młodzieży. Wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom rodziców w zakresie kultury fizycznej i promocji zdrowego stylu życia ich dzieci. Aktywizacja młodzieży szkolnej polega na bezpłatnym uczestnictwie w ofercie zajęć pozalekcyjnych, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, programów sprawności i zainteresowań. Program jest okazją promocji różnorodnych sportów i aktywności w oparciu o zasadę „wybierz sam”. Jest alternatywną formą aktywnego wypoczynku i relaksacji młodzieży. Systematycznie dozowany ruch sprzyja zdrowiu w walce z wszechobecnym stresem. Zajęcia są prowadzone dwa razy w tygodniu przez dwóch nauczycieli: Jana Macula i Marcina Wilińskiego, z wykorzystaniem bazy szkoły. Pozwalają zabić nudę i odkrywać nową, lepszą jakość na drodze osobistego rozwoju.

            Tekst: Jan Macul

          • NOWE POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ZŁOCIEŃCU Z 2. BRYGADĄ ZMECHANIZOWANĄ LEGIONÓW

            2 lutego 2023 roku, zostało podpisane kolejne porozumienie o współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. gen. Władysława Andersa W Złocieńcu, a 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

            Dokumenty podpisali Dowódca złocienieckiej Brygady płk dypl. Dariusz MACHULA oraz dyrektor szkoły Pani Beata Miszewska - Kozłowska. Celem porozumienia jest kontynuacja współpracy i rozszerzenie realizacji programu szkolenia kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego w zakresie praktycznych umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, kształtowanie postaw patriotycznych i obronnych jak również wspólnego działania na rzecz obronności państwa oraz rozwijania wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności i miłości do Ojczyzny. Wymiernymi korzyściami, dla absolwentów OPW w LO „Andersa”, są ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej i uprawnienia do odbycia skróconego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

          • SZKOLENIE KADETÓW Z WALKI WRĘCZ

            31.01.2023 r. kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego pod kierunkiem nauczyciela szkolenia wojskowego i instruktora judo, Jana Macula zgłębiali tajniki walki wręcz na hali sportowej w formule judo w samoobronie. Uczniowie ćwiczyli podstawy techniki obrony przed agresywnym napastnikiem, postawy walki, sposoby poruszania się. Ubrani w tradycyjne uniformy (dżudogi) zmagali się o uchwyt. Wykonywali proste techniki wychyleń i obalenia przeciwnika. Ćwicząc na boso stymulowali naturalne trakcje nerwowe organizmu i wzmacniali łuki dynamiczne stóp. Odtwarzali techniki ciosów i kopnięć, zasłaniając się blokami ramion i parowaniem nogami. Kadeci usprawniali się ruchowo poprzez wybrane elementy sportów walki w zmiennych płaszczyznach. Wachlarz ćwiczeń był skorelowany z aktualnymi możliwościami adeptów sztuki walki wręcz na poziomie podstawowym. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach z walki wręcz.

            Tekst: Jan Macul

            Zdjęcia: Małgorzata Miłaszewicz

          • TRENING STRZELECKI KADETÓW NA WIRTUALNEJ STRZELNICY

            31.01. 2023 r. kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego odbyli trening strzelecki na szkolnej, wirtualnej strzelnicy pod kierunkiem podoficera 2.Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Józefa Piłsudskiego, kpr. Remigiusza GOŁĘBIEWSKIEGO #2BZ oraz nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa i instruktora strzelectwa, Włodzimierza Rutkowskiego. Kadeci zapoznali się z obsługą i przygotowaniem broni do strzelania oraz szkolili się z rozkładania i składania jej części. Następnie ćwiczyli umiejętności strzeleckie, polegające na zgrywaniu przyrządów celowniczych, korygowaniu postaw strzeleckich, prowadzeniu ognia do tarcz i wirtualnej rzeczywistości. Profesjonalny pokaz i korygowanie bieżące błędów poprawiło skuteczność trafień do wirtualnego celu.Trening strzelecki okazał się bardzo efektywny, bo kadeci aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

            Tekst: Jan Macul

          • POLICJANCI EDUKOWALI MŁODZIEŻ W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

            Funkcjonariusze Komendy Policji asp. Marek Biernacki, mł. asp. Monika Grala, st. post. Karolina Górnik w ramach działań wychowawczo - profilaktycznych 30.01.2023 r. spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Złocieńcu celem omówienia szeroko pojętego bezpieczeństwa, z uwzględnieniem okresu zbliżających się ferii zimowych. Podczas prelekcji poruszyli tematykę zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami podczas zimy, ze skutkami zażywania środków psychoaktywnych, narkotyków, dopalaczy, alkoholu. Młodzież została uświadomiona w zakresie odpowiedzialności karnej za czyny, wykroczenia i przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Poruszono również kwestię bezpieczeństwie w ruchu drogowym, pobudzając świadomość i wyobraźnię młodych kierowców, a także pieszych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariuszom Policji składamy podziękowania za współpracę w edukowaniu uczniów, w zakresie bezpieczeństwa, które stanowi podstawę pracy wychowawczej nauczycieli.

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)