• Najnowsze wiadomości

      Ostatnio w ANDERSIE

          • PAULINA RUTKOWSKA AWANSOWAŁA DO ETAPU REJONOWEGO OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY ZDROWIA PCK

            28. marca piętnastu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Złocieńcu wzięło udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK. Jest to wieloetapowy konkurs, w którym nagrodą główną jest indeks na uczelnie wyższe, które patronują akcji. Celem programu jest kształtowanie u młodzieży zasad zdrowego stylu życia i dbania o środowisko naturalne. W kolejnym etapie konkursu Andersa reprezentować będzie Paulina Rutkowska (kl. 3b LO), której wynik był najlepszy w szkole. Niewiele niższe rezultaty uzyskały uczennice Kinga Gapsa (kl. 3a LO) oraz Karolina Szcześniak (kl. 1a LO), zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ogromnej wiedzy i trzymamy kciuki za sukces Pauliny w etapie

            rejonowym, który odbędzie się 21. kwietnia.

            tekst i zdjęcie: Monika Klimczak

          • CYBERPRZEMOC – PROFILAKTYKA I SKUTECZNE REAGOWANIE

            Przezorność i ograniczone zaufanie to zasady, którymi powinien kierować się każdy młody człowiek surfujący w sieci. 04.04.2023r. w Zespole Szkół w Złocieńcu odbyła się prelekcja dla młodzieży, której tematem przewodnim była „Cyberprzemoc”. Prelekcję prowadziły: Prezes Stowarzyszenia ,,Lubię Powiat Drawski” p. Agnieszka Kobryś, psycholog – p. Anna Kolenko oraz pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Drawsku Pomorskim - p. Alicja Kostrzewa. Pogadanka miała na celu uświadomienie ucznio zagrożeń płynących z poruszania się w cyberprzestrzeni. W przebiegu spotkania omówiono szereg zasad bezpieczeństwa, które chronią każdego przed niewłaściwym zachowaniem podczas poruszania się w sieci, gdzie czyha coraz częściej wiele niebezpieczeństw. Uczniowie dowiedzieli się również, na jakie zagrożenia w sieci, mogą być narażeni, a także poznali zasady, którymi powinni kierować się, korzystając z Internetu z pełną świadomością, że w sieci nie pozostają anonimowi, a każde działanie ukierunkowane na wyrządzenie krzywdy drugiemu człowiekowi wiąże się z odpowiedzialnością prawną. W podsumowaniu prelegentki poinformowały młodzież o możliwościach udzielenia pomocy każdej osobie, która doświadczyła przemocy w sieci, poprzez wsparcie odpowiednich osób i instytucji do których należy bezwzględnie zgłaszać takie zjawiska.

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)

          • GEOPORTALE W ORGANIZACJI IMPREZ TURYSTYCZNYCH – WARSZTATY Z PROFESOREM MICHAŁEM KUPCEM

            Uczniowie klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego, zainteresowani animowaniem turystyki indywidualnej i grupowej, pod okiem profesora Michała Kupca, poznali w czasie pierwszego spotkania on-line, dedykowanego klasom lingwistyczno-turystycznym, portale mapowe przydatne w planowaniu rekreacji i wypoczynku.

            Profesor Michał Kupiec jest związany z Uniwersytetem Szczecińskim, pracuje w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Specjalizuje się w badaniach krajobrazowych i środowiskowych aspektach gospodarowania przestrzenią. Opublikował wiele artykułów naukowych w dziedzinie geografii, a jego prace ukazywały się w prestiżowych czasopismach, takich jak "European Journal of Service Management", czy "International Journal of Environmental Research and Public Health".

            Użytkowanie portali mapowych w organizacji imprez turystycznych może przynieść wiele korzyści. Portale mapowe pozwalają na dokładne zaplanowanie trasy w oparciu o dostępne szlaki turystyczne i atrakcje turystyczne w danej okolicy. Korzystanie z portali mapowych umożliwia łatwiejsze zorganizowanie czasu podczas wycieczki, ponieważ pozwala na przewidzenie czasu przejścia od jednej atrakcji do drugiej. Posiadając dokładną mapę terenu, organizatorzy imprezy turystycznej mogą przewidzieć ewentualne zagrożenia na trasie i odpowiednio do nich przygotować uczestników. Portale mapowe oferują szczegółowe informacje o miejscach turystycznych, takie jak godziny otwarcia, ceny biletów, itp., co ułatwia organizatorom zaplanowanie wycieczki. Dzięki korzystaniu z portali mapowych organizatorzy imprez turystycznych mogą zaplanować atrakcyjne i interesujące wydarzenia, co może przyczynić się do zwiększenia satysfakcji uczestników.

            W czasie warsztatów profesor prezentował cenne narzędzia do planowania eventów turystycznych, np.:

            www.geoportal.gov.pl

            www.mapy.cz

            www.openstreetmap.org

            www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

            mapy.zabytek.gov.pl/nid/

          • DZIEŃ OTWARTY DLA ÓSMOKLASISTÓW - PREZENTACJA ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

            Wydarzenie to było wspaniałą okazją aby zaprezentować, przy wsparciu Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku #WCRSzczecinek wraz z 2. Brygadą Zmechanizowaną Legionów w Złocieńcu, jak wygląda codzienne szkolenie wojskowe w Certyfikowanym Oddziale Przygotowania Wojskowego.

            Klasa wojskowa to oddział Liceum Ogólnokształcącego, który integruje wiedzę ogólną z tematyką wojskową. Szkolenie wojskowe praktyczne odbywa się na obiektach Patronackiej Jednostki Wojskowej #2BZ. Nauka w takiej klasie przynosi wiele wymiernych korzyści dla uczniów. Kadeci zdobywają wiedzę o historii wojskowości, strategiach, taktykach i zasadach organizacji wojskowej. Taka wiedza pozwala na lepsze zrozumienie działań armii i ich znaczenia w kontekście historii i współczesności. Uczniowie uczą się dyscypliny, kierowania sobą i swoimi emocjami oraz pracy zespołowej. Te umiejętności są ważne nie tylko w kontekście wojskowym, ale także w życiu codziennym i w karierze zawodowej. Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego uczą się podstawowych umiejętności z zakresu samoobrony i pierwszej pomocy. Wiedza ta może okazać się niezwykle przydatna w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Ostatecznie, nauka w klasie wojskowej może być pierwszym krokiem w kierunku kariery wojskowej lub zdecydowania się na służbę w obronie kraju.

            Wszystkie korzyści wynikające z nauki w Oddziale Przygotowania Wojskowego sprawiają, że program edukacji wojskowej w LO „Andersa” jest atrakcyjnym wyborem dla wielu uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy chcą zdobyć wartościowe umiejętności i wiedzę.

          • SZKOLENIE STRZELECKIE KADETÓW

            28. marca kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół w Złocieńcu szkolili się na terenie koszar 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu #2BZ w zakresie strzelania. Pod okiem doświadczonych instruktorów z jednostki wojskowej zgłębiali tajniki musztry pododdziału z bronią, poznawali obsługę broni, zasady celowania i oddawania strzału, ćwiczyli składanie i rozkładanie broni, ładowanie i rozkładanie magazynków oraz sposoby przemieszczania się z karabinkami . Ponadto trenowali łączne czynności do strzelania na strzelnicy garnizonowej. Kadeci zapoznali się z warunkami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas strzelań. Profesjonalny pokaz i objaśnienie poszczególnych elementów szkolenia bojowego służył opanowaniu umiejętności posługiwania się bronią. Duża dynamika akcji w czasie szkolenia strzeleckiego sprawiła, że cele zostały osiągnięte. Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego LO w Złocieńcu znają obowiązujące komendy kierownika strzelania i potrafią właściwie reagować, przyjmując określone postawy i czynności określone procedurami.

            tekst: Jan Macul, nauczyciel edukacji wojskowej

          • UCZĄ SIĘ BIZNESU, PROWADZĄC WIRTUALNE FIRMY

            Licealiści i branżowcy Zespołu Szkół w Złocieńcu pod kierunkiem certyfikowanych trenerów Branżowych Symulacji Biznesowych w nauczaniu, Grażyny Waneckiej i Marcina Wilińskiego uczą się biznesu, prowadząc wirtualne firmy, w związku z realizacją w roku szkolnym 2022/2023 projektu „Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką”. W ramach przedsięwzięcia 64. uczniów od stycznia 2023 roku korzysta z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych firmy Revas. Na platformie edukacyjnej dostępnej online młodzież podejmuje realne decyzje biznesowe podczas zarządzania wirtualną firmą. Uczniowie w rywalizujących ze sobą grupach biznesowych prowadzą biura podróży, salony kosmetyczne, hotele, sklepy Elektro, jednocześnie podejmują decyzje w zakresie pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalają ceny, marże, rabaty świadczonych usług, dokonują zakupów urządzeń i materiałów, a nawet zatrudniają pracowników i przyznają im wynagrodzenia. Ponadto prowadzą wirtualne księgi rozchodów i przychodów, zaciągają kredyty i działają marketingowo. Uczniowie, współzawodnicząc na wirtualnym rynku doświadczają, że konkurencja wpływa na prowadzenie firmy. Młodzież dzięki prowadzeniu biznesu nabywa realne kompetencje, wcielając się w rolę przedsiębiorców prowadzących firmy produkcyjne lub usługowe, w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych. To pierwszy krok w kierunku własnej działalności gospodarczej. Nauczyciele, pod których kierunkiem pracują uczniowie pełnią rolę mentorów biznesu poprzez ocenianie działań i postępów uczniów ze względu na wynik finansowy wirtualnego przedsiębiorstwa, ale także zadowolenie jego klientów i pracowników oraz rozwój, a nawet poziom zadłużenia. Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych, nasza szkoła znajduje się w elitarnym gronie Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski. Wdrażanie innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości i korzystanie z licencji jest możliwe dzięki współpracy w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką", realizowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji.

            Tekst: Beata Miszewska-Kozłowska

          • KADETKI MISTRZYNIAMI MAKROREGIONU W BIEGACH NA ORIENTACJĘ 💪👏👍

            18. marca w m. Rudy k. Solca Kujawskiego Dominika Kręc i Paulina Szczurko, kadetki Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu odniosły zwycięstwo na XXX. Mistrzostwach Pomorza i Kujaw w biegach na Orientację. Dziewczęta zdobyły złote medale w biegu na dystansie średnim, w swoich kategoriach wiekowych (K 20, K 18). Kolejnego dnia, 19. marca, w Przysieku odbyły się zawody w biegu klasycznym na orientację, w którym Paulina Szczurko zdobyła kolejne złoto, a Dominika Kręc po spektakularnej rywalizacji wywalczyła brąz. Zawody odbyły się na terenie wydm śródlądowych, w kompleksie leśnym „Stawy Przysieckie”, o urozmaiconej rzeźbie, w miarę dobrej przebieżności, z rozwiniętą drożnią. Trenerem szkolnej drużyny orientereingu jest nauczyciel wychowania fizycznego , Jan Macul.
            Tekst: Jan Macul

          • MISTRZOSTWA SZKOŁY W STRZELANIU

            21.03 2023, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny odbył się turniej strzelecki na wirtualnej strzelnicy laserowej, systemie strzelecko-treningowym "Pojedynek". W zawodach wzięło udział 13. uczniów. Konkurencja polegała na oddaniu 5. strzałów do tarczy sportowej. Zawodnicy strzelali w losowanych parach, w systemie brazylijskim. Zawodnik, który dwa razy przegrał, odpadał z dalszej gry.

            1. miejsce w turnieju wystrzelał Igor Zdziech, z klasy 1. LO o profilu matematyczno-biznesowym, 2.był Bartosz Wróbel z 1.LO o profilu wojskowym, na 3. miejscu uplasował się Kacper Gromadzki z 1. LO o profilu biologiczny-chemicznym. Z chłopcami również rywalizowały dziewczęta, najlepsza, Klaudia Jarzyna, z 2. LO o profilu wojskowym, zajęła 4. miejsce. W przygotowanie turnieju zaangażowali się uczniowie ze Szkolnego Koła Strzeleckiego, Bartosz Wróbel i Oliwia Dźwigał, pod kierunkiem instruktora strzelectwa, pana Włodzimierza Rutkowskiego.

            Tekst: Włodzimierz Rutkowski

          • JAKUB, UCZEŃ Z PASJĄ

            Jakub Dębowski, kadet klasy 3. Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu od 4. lat uprawia brazylijskie ju-jitsu. Pasję do sportów walki rozbudził w Jakubie jego wujek , który jest głównym trenerem w klubie ZET/United King Jiu-Jitsu, w Drawsku Pomorskim. To w tym klubie Jakub trenuje od początku swojej kariery pod kierunkiem pana Artura Kamińskiego. Mimo 4. lat treningów, co w sportach walki nie jest długim okresem, Kuba ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Uczeń naszego liceum w 2022. roku zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski w Gnieźnie, w kategorii juniorów. Oprócz tego sukcesu wielokrotnie wygrywał i zdobywał medale na zawodach wojewódzkich i regionalnych. Brawo, Jakubie ! Kibicujemy Ci i życzymy kolejnych sukcesów!

            Tekst : Marcin Wiliński, nauczyciel wychowania fizycznego

          • REKRUTACJA 2023/2024

            Liceum Ogólnokształcące o profilu matematyczno-biznesowym adresowane jest do miłośników nauk ścisłych, czyli matematyki, fizyki i informatyki, chcących dodatkowo zdobywać umiejętności biznesowe, dzięki grom biznesowym i prowadzeniu wirtualnych firm. Ósmoklasisto, pomyśl o sobie i wystartuj w przyszłość, w klasie nauk ścisłych.

          • REKRUTACJA 2023/2024

            Liceum Ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym pod patronatem naukowo-dydaktycznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest adresowane do miłośników biologii i chemii. W ofercie edukacyjnej Rekrutacji 2023/2024  zwiększona liczba godzin w zakresie rozszerzeń z biologii i chemii jest dobrym startem na studia. Ósmoklasisto, zaprojektuj swoją przyszłość, wstępując w szeregi Andersa.

          • REKRUTACJA 2023/2024

            Nowość! Profil lingwistyczno-turystyczny Liceum Ogólnokształcącego, pod patronatem naukowo-dydaktycznym Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Ósmoklasisto, zaprojektuj swoją przyszłość i wstąp w szeregi Andersa.

          • ETAP WOJEWÓDZKI „OLIMPIADY SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII”

            Oliwier Oliwko i Jakub Pawlik, uczniowie z klasy 3. Liceum Ogólnokształcącego o profilu lingwistyczno-humanistycznym Zespołu Szkół im. gen. Andersa w Złocieńcu reprezentowali szkołę w etapie wojewódzkim IX edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, która odbyła się 15. marca w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Licealiści rywalizowali z najlepszymi w województwie miłośnikami historii powojennej Polski w latach 1970 – 1990. Organizatorem olimpiady jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pani Ewy Kilian, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.

            Tekst: Ewa Kilian

          • SPOTKANIE Z OFICEREM SWWS Z WARSZAWY

            Uczniowie klas maturalnych z LO wzięli udział w spotkaniu rekrutacyjnym z ppłk Magdaleną Markowiak ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

            Maturzyści, którzy uczestniczyli w spotkaniu mieli okazję poznać proces rekrutacji i dowiedzieć się, jakie wymagania stawiane są kandydatom na studia lub do pracy. Dzięki temu będą lepiej przygotowani do podejmowania decyzji o swojej przyszłości zawodowej. Lekcja w zakresie doradztwa zawodowego organizowana przez przedstawicielkę uczelni pozwoliła poznać uczniom ofertę edukacyjną i możliwości podjęcia zatrudnienia. Maturzyści mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z wykładowcą SWWS i dowiedzieć się więcej na temat oferty, warunków studiowania lub pracy oraz możliwości rozwoju w tej instytucji. Uczestnictwo w wydarzeniu może zwiększyć szanse uczniów na przyjęcie na wymarzone studia czy do pracy, a dzięki rozmowie z przedstawicielką uczelni, uczniowie i kadeci mieli okazję wyróżnić się spośród innych potencjalnych kandydatów. Uczniowie, biorący udział w spotkaniach rekrutacyjnych, pokazują swoje zaangażowanie i zainteresowanie daną uczelnią lub firmą. Taka postawa może zrobić dobre wrażenie na rekruterach z uczelni i wpłynąć pozytywnie na proces naboru.

          • DAWID, UCZEŃ Z PASJĄ

            Dawid Wiśniewski, kadet klasy 1. Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu od 8. lat uprawia karting. Pasję do sportu motorowego rozbudził w Dawidzie jego tata i trener, Kordian Wiśniewski. Dawid uwielbia rywalizację, prędkość i adrenalinę, które towarzyszą mu w czasie zawodów. Wie, jak wcisnąć gaz i zapanować nad stresem. Zawodnik ma na swoim koncie liczne sukcesy, jego pokój zdobią medale i puchary. Uczeń naszego liceum w 2020 roku zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski w kartingu “Polish Indoor Kart Championschip”. Brawa, Dawidzie! Kibicujemy Ci i życzymy kolejnych sukcesów!

            Tekst: Aleksandra Jurasz-Kozieł