• Najnowsze wiadomości

      Ostatnio w ANDERSIE

          • „DEPRESJA – ROZUMIEM, POMAGAM” – PRELEKCJA DLA MŁODZIEŻY

            13.04.2023r. w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego, z inicjatywy Stowarzyszenia ,,Lubię Powiat Drawski” we współpracy z Zespołem Szkół im. Gen. Władysława Andersa, odbyło się spotkanie młodzieży z p. Agnieszką Kobryś - Prezesem Stowarzyszenia, p. Anną Kolenko – psychologiem oraz p. Joanną Dziurdz, pracownikiem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Powiatu Drawskiego, pod hasłem ,,Depresja – rozumiem, pomagam”. Celem przewodnim spotkania było wyposażenie uczniów w wiedzę na temat sposobów dbania o zdrowie psychiczne oraz zapoznanie młodzieży z postępowaniem w sytuacjach pojawiających się dolegliwości o charakterze emocjonalnym. W prelekcji, poruszono również temat związany z zachowaniami autodestrukcyjnym młodych ludzi oraz udzielono poradnictwa w zakresie szukania pomocy i wsparcia w przypadku ich wystąpienia. Z obserwacji wynika, że wiele czynników zewnętrznych związanych ze zdrowiem psychicznym, chociażby w kontekście izolacji wywołanej pandemią, rzutuje na stan emocjonalny młodych ludzi. Częste występowanie depresji młodzieńczej dotyczy okresu dojrzewania, co w efekcie może skutkować problemami w szkole, sięganiem po substancje psychoaktywne czy alkohol. Nieumiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w wieku dorastania, niedojrzałość emocjonalna oraz brak umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji niekorzystnie wpływa na emocje młodego człowieka. Dlatego też, przesłanie ,,Depresja – rozumiem, pomagam” powinno wywoływać większą czujność w nas wszystkich ze względu na jej częste występowanie.

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)

          • „OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH. MODA NA JĘZYK POLSKI”

            14. kwietnia licealiści wzięli udział w panelu językoznawczym, organizowanym przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, w ramach projektu „Moda na język polski”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie świadomości językowej młodzieży poprzez uczestniczenie w wykładach i warsztatach prowadzonych przez wiceprzewodniczącą Rady Języka Polskiego, prof. dr hab. Ewę Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz oraz dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Adriannę Seniów. Uczniowie, uczestnicząc w panelu językoznawczym pt. „ Moda na języki polski” dowiedzieli się, co czas zrobi z językiem, jakie znaczenie w komunikacji odgrywa przecinek, jaką moc mają słowa w wartościowaniu siebie i innych. W ocenie młodzieży dzień edukacji językoznawczej był niezwykle interesujący, bo wyzwolił potrzebę rozwijania kompetencji w zakresie kultury języka ojczystego i świadomego posługiwania się nim na co dzień, a nie od święta. W imieniu społeczności Andersa składamy podziękowania Pani Dyrektor Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim za możliwość udziału ciekawym projekcie krzewiącym kulturę języka polskiego.

            Tekst: Beata Miszewska-Kozłowska
            Zdjęcia: Igor Zdziech

          • O TURYSTYCE W LO ANDERSA – WYKŁAD PROFESORÓW Z UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

            Turystyka i rekreacja oraz gospodarka przestrzenna były przedmiotem wykładu Pana dr hab. Zbigniewa Głąbińskiego oraz Pana dr hab. Michała Kupca, profesorów Uniwersytetu Szczecińskiego, pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Uczniowie i kadeci z Liceum Ogólnokształcącego w czasie spotkania w Auli Absolwentów Zespołu Szkół w Złocieńcu poznali interesujące studia i możliwości pracy po ukończeniu uczelni.

            Studia oraz praca w turystyce mają wiele pozytywnych stron. Studenci w czasie nauki na uniwersytecie podróżują, uczą się zarówno teorii, jak i praktyki związanej z organizacją wyjazdów oraz obsługą klienta. Zdobycie takiej wiedzy jest bardzo wartościowe, ponieważ branża turystyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Pracownicy turystyczni mają możliwość poznania wielu ciekawych miejsc, co stanowi dodatkowy atut pracy w tej branży. Z kolei gospodarka przestrzenna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego na danym obszarze. Gospodarka przestrzenna ma na celu optymalne wykorzystanie zasobów, w tym ziemi, wody, powietrza, surowców naturalnych, jak również infrastruktury i zasobów ludzkich, w sposób racjonalny, czyli zapewniający zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, nie ujmując szans na rozwój dla przyszłych pokoleń. Studenci studiujący gospodarkę przestrzenną mają możliwość wpływania na rozwój przestrzenny swojego regionu lub gminy. Absolwenci studiów z tego zakresu są poszukiwani na rynku pracy, zwłaszcza w sektorze publicznym. Możliwości zatrudnienia obejmują urzędy miast i gmin, instytucje rządowe, firmy deweloperskie, biura projektowe, a także organizacje pozarządowe.
            Tekst: Robert Żołynia

          • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE OBJĘTE PATRONATEM UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

            Nowy profil lingwistyczno-turystyczny Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. gen. Wł. Andersa w Złocieńcu od 01. września 2023. roku będzie objęty patronatem naukowo-dydaktycznym Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

            13. kwietnia 2023. roku dyrektor szkoły, Beata Miszewska-Kozłowska podpisała Umowę o sprawowaniu patronatu naukowo-dydaktycznego z prof. US dr. hab. Zbigniewem Głąbińskim oraz prof. US dr. hab. Michałem Kupcem, reprezentującymi Rektora US, prof. dr. hab. Waldemara Tarczyńskiego i Dyrektor Instytutu US, prof. dr. hab. Grażynę Rosę. Celem umowy patronackiej jest współpraca szkoły z uczelnią służąca rozwojowi zainteresowań i kompetencji naukowych młodzieży w dyscyplinie nauk geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej oraz ich promocji w skali lokalnej i regionalnej. W ramach sprawowania patronatu Instytut US będzie wspierał liceum w nauczaniu geografii, podstaw przedsiębiorczości, turystyki, hotelarstwa, smart city, brandingu miast i regionów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Uczniowie będą realizowali cele zawarte w umowie poprzez udział w organizowanych przez Instytut sympozjach naukowych, konferencjach, seminariach oraz warsztatach i szkoleniach. Dodatkowo utalentowana młodzież będzie miała możliwość udziału w działaniach kół naukowych uczelni w zakresie prac naukowo-badawczych i organizacyjnych. Współpraca Zespołu Szkół w Złocieńcu z Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego służyć będzie pogłębianiu zainteresowań uczniów geografią społeczno-ekonomiczną i gospodarką przestrzenną oraz gruntowniejszemu przygotowaniu do studiów.

            tekst: Beata Miszewska-Kozłowska

          • II MIEJSCE LICEALISTEK ANDERSA W POWIATOWEJ OLIMPIADZIE ZDROWIA

            5. kwietnia w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim odbyła się XIII Powiatowa Olimpiada Zdrowia, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, we współpracy z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Liceum Ogólnokształcące w Złocieńcu reprezentował zespół w składzie: Aleksandra Styburska, Martyna Sujecka, Karolina Szcześniak i Paulina Rutkowska. Uczennice rozwiązywały test wiedzy nt. zagadnień związanych ze zdrowiem oraz wykonywały zadanie praktyczne, które sprawdzało umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Po uwzględnieniu punktów z dwóch etapów rywalizacji dziewczęta zajęły drugie miejsce. Gratulujemy. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki biologii, pani Moniki Klimczak.

            tekst: Monika Klimczak

          • PAULINA RUTKOWSKA AWANSOWAŁA DO ETAPU REJONOWEGO OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY ZDROWIA PCK

            28. marca piętnastu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Złocieńcu wzięło udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK. Jest to wieloetapowy konkurs, w którym nagrodą główną jest indeks na uczelnie wyższe, które patronują akcji. Celem programu jest kształtowanie u młodzieży zasad zdrowego stylu życia i dbania o środowisko naturalne. W kolejnym etapie konkursu Andersa reprezentować będzie Paulina Rutkowska (kl. 3b LO), której wynik był najlepszy w szkole. Niewiele niższe rezultaty uzyskały uczennice Kinga Gapsa (kl. 3a LO) oraz Karolina Szcześniak (kl. 1a LO), zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ogromnej wiedzy i trzymamy kciuki za sukces Pauliny w etapie

            rejonowym, który odbędzie się 21. kwietnia.

            tekst i zdjęcie: Monika Klimczak

          • CYBERPRZEMOC – PROFILAKTYKA I SKUTECZNE REAGOWANIE

            Przezorność i ograniczone zaufanie to zasady, którymi powinien kierować się każdy młody człowiek surfujący w sieci. 04.04.2023r. w Zespole Szkół w Złocieńcu odbyła się prelekcja dla młodzieży, której tematem przewodnim była „Cyberprzemoc”. Prelekcję prowadziły: Prezes Stowarzyszenia ,,Lubię Powiat Drawski” p. Agnieszka Kobryś, psycholog – p. Anna Kolenko oraz pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Drawsku Pomorskim - p. Alicja Kostrzewa. Pogadanka miała na celu uświadomienie ucznio zagrożeń płynących z poruszania się w cyberprzestrzeni. W przebiegu spotkania omówiono szereg zasad bezpieczeństwa, które chronią każdego przed niewłaściwym zachowaniem podczas poruszania się w sieci, gdzie czyha coraz częściej wiele niebezpieczeństw. Uczniowie dowiedzieli się również, na jakie zagrożenia w sieci, mogą być narażeni, a także poznali zasady, którymi powinni kierować się, korzystając z Internetu z pełną świadomością, że w sieci nie pozostają anonimowi, a każde działanie ukierunkowane na wyrządzenie krzywdy drugiemu człowiekowi wiąże się z odpowiedzialnością prawną. W podsumowaniu prelegentki poinformowały młodzież o możliwościach udzielenia pomocy każdej osobie, która doświadczyła przemocy w sieci, poprzez wsparcie odpowiednich osób i instytucji do których należy bezwzględnie zgłaszać takie zjawiska.

            Tekst i zdjęcia:

            Urszula Smyk (pedagog szkolny)

          • GEOPORTALE W ORGANIZACJI IMPREZ TURYSTYCZNYCH – WARSZTATY Z PROFESOREM MICHAŁEM KUPCEM

            Uczniowie klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego, zainteresowani animowaniem turystyki indywidualnej i grupowej, pod okiem profesora Michała Kupca, poznali w czasie pierwszego spotkania on-line, dedykowanego klasom lingwistyczno-turystycznym, portale mapowe przydatne w planowaniu rekreacji i wypoczynku.

            Profesor Michał Kupiec jest związany z Uniwersytetem Szczecińskim, pracuje w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Specjalizuje się w badaniach krajobrazowych i środowiskowych aspektach gospodarowania przestrzenią. Opublikował wiele artykułów naukowych w dziedzinie geografii, a jego prace ukazywały się w prestiżowych czasopismach, takich jak "European Journal of Service Management", czy "International Journal of Environmental Research and Public Health".

            Użytkowanie portali mapowych w organizacji imprez turystycznych może przynieść wiele korzyści. Portale mapowe pozwalają na dokładne zaplanowanie trasy w oparciu o dostępne szlaki turystyczne i atrakcje turystyczne w danej okolicy. Korzystanie z portali mapowych umożliwia łatwiejsze zorganizowanie czasu podczas wycieczki, ponieważ pozwala na przewidzenie czasu przejścia od jednej atrakcji do drugiej. Posiadając dokładną mapę terenu, organizatorzy imprezy turystycznej mogą przewidzieć ewentualne zagrożenia na trasie i odpowiednio do nich przygotować uczestników. Portale mapowe oferują szczegółowe informacje o miejscach turystycznych, takie jak godziny otwarcia, ceny biletów, itp., co ułatwia organizatorom zaplanowanie wycieczki. Dzięki korzystaniu z portali mapowych organizatorzy imprez turystycznych mogą zaplanować atrakcyjne i interesujące wydarzenia, co może przyczynić się do zwiększenia satysfakcji uczestników.

            W czasie warsztatów profesor prezentował cenne narzędzia do planowania eventów turystycznych, np.:

            www.geoportal.gov.pl

            www.mapy.cz

            www.openstreetmap.org

            www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

            mapy.zabytek.gov.pl/nid/

          • DZIEŃ OTWARTY DLA ÓSMOKLASISTÓW - PREZENTACJA ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

            Wydarzenie to było wspaniałą okazją aby zaprezentować, przy wsparciu Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku #WCRSzczecinek wraz z 2. Brygadą Zmechanizowaną Legionów w Złocieńcu, jak wygląda codzienne szkolenie wojskowe w Certyfikowanym Oddziale Przygotowania Wojskowego.

            Klasa wojskowa to oddział Liceum Ogólnokształcącego, który integruje wiedzę ogólną z tematyką wojskową. Szkolenie wojskowe praktyczne odbywa się na obiektach Patronackiej Jednostki Wojskowej #2BZ. Nauka w takiej klasie przynosi wiele wymiernych korzyści dla uczniów. Kadeci zdobywają wiedzę o historii wojskowości, strategiach, taktykach i zasadach organizacji wojskowej. Taka wiedza pozwala na lepsze zrozumienie działań armii i ich znaczenia w kontekście historii i współczesności. Uczniowie uczą się dyscypliny, kierowania sobą i swoimi emocjami oraz pracy zespołowej. Te umiejętności są ważne nie tylko w kontekście wojskowym, ale także w życiu codziennym i w karierze zawodowej. Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego uczą się podstawowych umiejętności z zakresu samoobrony i pierwszej pomocy. Wiedza ta może okazać się niezwykle przydatna w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Ostatecznie, nauka w klasie wojskowej może być pierwszym krokiem w kierunku kariery wojskowej lub zdecydowania się na służbę w obronie kraju.

            Wszystkie korzyści wynikające z nauki w Oddziale Przygotowania Wojskowego sprawiają, że program edukacji wojskowej w LO „Andersa” jest atrakcyjnym wyborem dla wielu uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy chcą zdobyć wartościowe umiejętności i wiedzę.

          • SZKOLENIE STRZELECKIE KADETÓW

            28. marca kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół w Złocieńcu szkolili się na terenie koszar 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. marsz. Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu #2BZ w zakresie strzelania. Pod okiem doświadczonych instruktorów z jednostki wojskowej zgłębiali tajniki musztry pododdziału z bronią, poznawali obsługę broni, zasady celowania i oddawania strzału, ćwiczyli składanie i rozkładanie broni, ładowanie i rozkładanie magazynków oraz sposoby przemieszczania się z karabinkami . Ponadto trenowali łączne czynności do strzelania na strzelnicy garnizonowej. Kadeci zapoznali się z warunkami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas strzelań. Profesjonalny pokaz i objaśnienie poszczególnych elementów szkolenia bojowego służył opanowaniu umiejętności posługiwania się bronią. Duża dynamika akcji w czasie szkolenia strzeleckiego sprawiła, że cele zostały osiągnięte. Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego LO w Złocieńcu znają obowiązujące komendy kierownika strzelania i potrafią właściwie reagować, przyjmując określone postawy i czynności określone procedurami.

            tekst: Jan Macul, nauczyciel edukacji wojskowej

          • UCZĄ SIĘ BIZNESU, PROWADZĄC WIRTUALNE FIRMY

            Licealiści i branżowcy Zespołu Szkół w Złocieńcu pod kierunkiem certyfikowanych trenerów Branżowych Symulacji Biznesowych w nauczaniu, Grażyny Waneckiej i Marcina Wilińskiego uczą się biznesu, prowadząc wirtualne firmy, w związku z realizacją w roku szkolnym 2022/2023 projektu „Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką”. W ramach przedsięwzięcia 64. uczniów od stycznia 2023 roku korzysta z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych firmy Revas. Na platformie edukacyjnej dostępnej online młodzież podejmuje realne decyzje biznesowe podczas zarządzania wirtualną firmą. Uczniowie w rywalizujących ze sobą grupach biznesowych prowadzą biura podróży, salony kosmetyczne, hotele, sklepy Elektro, jednocześnie podejmują decyzje w zakresie pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalają ceny, marże, rabaty świadczonych usług, dokonują zakupów urządzeń i materiałów, a nawet zatrudniają pracowników i przyznają im wynagrodzenia. Ponadto prowadzą wirtualne księgi rozchodów i przychodów, zaciągają kredyty i działają marketingowo. Uczniowie, współzawodnicząc na wirtualnym rynku doświadczają, że konkurencja wpływa na prowadzenie firmy. Młodzież dzięki prowadzeniu biznesu nabywa realne kompetencje, wcielając się w rolę przedsiębiorców prowadzących firmy produkcyjne lub usługowe, w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych. To pierwszy krok w kierunku własnej działalności gospodarczej. Nauczyciele, pod których kierunkiem pracują uczniowie pełnią rolę mentorów biznesu poprzez ocenianie działań i postępów uczniów ze względu na wynik finansowy wirtualnego przedsiębiorstwa, ale także zadowolenie jego klientów i pracowników oraz rozwój, a nawet poziom zadłużenia. Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych, nasza szkoła znajduje się w elitarnym gronie Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski. Wdrażanie innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości i korzystanie z licencji jest możliwe dzięki współpracy w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką", realizowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji.

            Tekst: Beata Miszewska-Kozłowska