• Rekrutacja 2023/2024

   • Najnowsze wiadomości

    Ostatnio w ANDERSIE

      • DRUŻYNA ANDERSA MISTRZEM POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ ⚽️💪👍

       27. kwietnia drużyna chłopców zwyciężyła Mistrzostwa Powiatu Drawskiego w piłce nożnej, a tym samym awansowała do rozgrywek rejonowych, które odbędą się w maju, w Stargardzie. Do rywalizacji sportowej na szczeblu powiatowym przystąpiły zespoły ze wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu drawskiego. Gra była zacięta, emocje sięgały zenitu, gdy zawodnicy Andersa ambitnie odrabiali punkty po utracie 1. bramki i przegranym meczu w I rundzie. Kolejne rundy przynosiły zwycięstwa, które ostatecznie zakończyły się wygraną piłkarzy z Zespołu Szkół w Złocieńcu. Drużyna Andersa wystąpiła w składzie: Mateusz Karbowiak (bramkarz), Hubert Pytka, Fabian Zakrocki, Michał Mokrzycki, Filip Bałdyga, Mateusz Hamerski, Konrad Moczarski, Sebastian Nikodem, Alan Szczepankiewicz. Bramki strzelili: Hubert Pytka (3), Michał Mokrzycki (1), Fabian Zakrocki (1), Sebastian Nikodem (1). Gratulujemy i dopingujemy naszym piłkarzom w w etapie rejonowym zawodów. Opiekunem zawodników był Marcin Wiliński, nauczyciel wychowania fizycznego.

       Tekst i zdjęcia: Marcin Wiliński

      • WYCIECZKA NAUKOWA LICEALISTÓW NA ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY

       26. kwietnia licealiści Zespołu Szkół im. Gen. W. Andersa z Złocieńcu, interesujący się naukami ścisłymi, pod opieką nauczyciela informatyki, Adama Samulewskiego, uczestniczyli w warsztatach i wykładach naukowych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Młodzież miała okazję poznać zakres badań naukowych dr hab. inż. Joanny Żochowskiej-Kujawskej z Katedry Technologii Mięsa, Wydziału Nauk o żywności i Rybactwa, zapoznając się z nowymi badaniami podczas prelekcji pt. „Owady – źródło białka w niedalekiej przyszłości”. Ponadto uczniowie brali udział w zajęciach w Laboratorium Geotechniki, Laboratorium Badań Wytrzymałościowych, Laboratorium Węzła Cieplnego oraz Laboratorium Podstaw Termodynamiki celem rozwijania zainteresowań fizyką i matematyką, podstawami postępu technologicznego.

       Tekst i zdjęcia: Adam Samulewski

      • KADETKA WICEMISTRZYNIĄ WOT W BIEGACH NA ORIENTACJĘ

       Dominika Kręc, kadetka CWKM Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu zdobyła tytuł wicemistrzyni w biegu sztafetowym, w ramach Mistrzostw Wojsk Obrony Terytorialnej w Biegu na Orientację . Zawody odbyły się w dn. 21.-23.04.2023 r. w Limanowej, w terenie górskim o bogatej rzeźbie i znacznych przewyższeniach. We współzawodnictwie indywidualnym dwukrotnie kończyła bieg na wysokim, punktowanym VI. miejscu, na dystansie średnim i w sprincie BnO, co walnie przyczyniło się do zajęcia 2. miejsca w klasyfikacji generalnej mistrzostw przez reprezentację Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Liczne trofea i progresja wyników sportowych zawodniczki UKS „Traper” i Szkolnej Drużyny Orienteeringu Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu prognozowały sukces. Zwieńczeniem czteroletniej kariery sportowej w liceum, ambicji i osobistego zaangażowania kadetki było wstąpienie w szeregi terytorialsów i godne reprezentowanie szkoły na arenach sportowych. Gratulacje.
       Tekst: Jan Macul

      • NINA BAWARSKA NAGRODZONA W KONKURSIE PLASTYCZNYM "DEPRESJA – ROZUMIEM, POMAGAM"

       24.04.2023r. w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim na podsumowaniu projektu "Depresja - Rozumiem, Pomagam", realizowanego przez Stowarzyszenie „Lubię Powiat Drawski”, we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim, Nina Bawarska z klasy 1. Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu, została nagrodzona w konkursie plastycznym "Depresja". Uczennica wykonała pracę plastyczną, która zastała bardzo wysoko oceniona i nagrodzona. Jesteśmy pełni uznania dla talentu uczennicy oraz przedstawieniu tematu depresji w jej wykonaniu. Gratulujemy Ninie wygranej, życząc kolejnych ciekawych inspiracji, a jak widać potencjał jest olbrzymi. Koordynatorem realizacji projektu w szkole była Urszula Smyk, pedagog.
       Tekst: Urszula Smyk

      • SZKOLENIE BOJOWE KADETÓW OPW

       21.04.2023 r. kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego kl. 1. Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu szkolili się z użyciem karabinków ASG. Kadeci wykonywali łączne czynności do strzelania w warunkach terenowych. Trenowali strzelanie do „nacierającej piechoty”, prowadzili ogień ze zmianą pozycji strzeleckich w sektorach określonych dozorami, ponadto okopywali się do postawy strzeleckiej, leżąc pod ogniem nieprzyjaciela. Uczniowie ćwiczyli przemieszczanie się w określone rejony, w formie marszu ubezpieczonego, pogłębiali umiejętności udzielania pierwszej pomocy rannym kolegom, z zachowaniem zasad ewakuacji z pola walki. W warunkach naturalnych młodzież rozwijała techniki rzutu granatem do celu i na odległość, z różnych postaw wyrzutnych. Szkolenie praktyczne dotyczyło również orientacji w terenie, pokonywania stromych skarp w pełnym oporządzeniu oraz rygorystycznego przestrzegania zasad użycia broni i jej obsługi. Zaplanowane zadania kadeci wykonywali z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, pod nadzorem nauczycieli specjalistów w zakresie szkolenia wojskowego, Jana Macula oraz edukacji dla bezpieczeństwa, Włodzimierza Rutkowskiego. Czołem!
       Tekst: Jan Macul

      • Z NAJWYŻSZYM WYNIKIEM AWANSOWAŁA ETAPU OKRĘGOWEGO OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY ZDROWIA PCK

       Paulina Rutkowska, licealistka z klasy 3. Zespołu Szkół w Złocieńcu z najwyższym wynikiem w kategorii szkół ponadpodstawowych awansowała do etapu okręgowego XXX. Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia PCK. 21. kwietnia 2023 r. uczennica wzięła udział w eliminacjach rejonowych konkursu, które odbyły się w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK, w Szczecinie. Licealistka wykazała się bogatą wiedzą z zagadnień związanych z zasadami racjonalnego odżywiania się, zaletami aktywności fizycznej, koniecznością przestrzegania reguł zapobiegających marnowaniu żywności , co jednocześnie wpisuje się w cel nr 3 Agendy ONZ 2030: „Dobre zdrowie, jakość życia”. Przed uczennicą rywalizacja konkursowa na poziomie okręgu, do którego - oprócz wiedzy - musi przygotować projekt działań prozdrowotnych w swoim środowisku. Ostateczny wynik zadecyduje o awansie do finału ogólnopolskiego. Motywacją dla uczestników olimpiady jest perspektywa nagrody w ostatnim etapie konkursu, którą są indeksy na Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Opolski. Uczennica jest przygotowywana do olimpiady pod kierunkiem nauczycielki biologii, Moniki Klimczak.

       tekst: Monika Klimczak

      • „POZNAJ POLSKĘ” - OTRZYMALIŚMY DOFINANSOWANIE NA WYCIECZKĘ EDUKACYJNĄ

       W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” #PoznajPolskę Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu otrzymał dofinansowanie na 1. trzydniową wycieczkę edukacyjną dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I Stopnia w wysokości 15.000. W programie wycieczki, która odbędzie się w czerwcu pod przewodnictwem pana Waldemara Bucy, jest zwiedzanie obiektów kultury i dziedzictwa narodowego Olsztyna, Malborka i Fromborka. Wsparcie w ramach programu będzie przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu. „Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego celem jest wsparcie nauczycieli w wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

      • LICEALIŚCI Z ÓSMOKLASISTAMI NA WYKŁADZIE NAUKOWYM I NA WYSTAWIE "BODY WORLDS"

       20. kwietnia, na zaproszenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, uczelni sprawującej patronat nad klasami Liceum Ogólnokształcącego o profilu biologiczno-chemicznym, licealiści wraz z ósmoklasistami Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu uczestniczyli w wykładzie prof. dr hab. Barbary Dołęgowskiej z Katedry Mikrobiologii i Medycyny Laboratoryjnej PUM. Wykład pt. „Co drzemie we krwi- źródle informacji o naszym zdrowiu?” obfitował w treści wyjaśniające zależność stanu zdrowia od składu krwi. Dla młodzieży przystępującej w niedalekiej przyszłości do egzaminu maturalnego z biologii i chemii prelekcja była doskonalą powtórką wielu zagadnień. Z kolei ósmoklasiści mieli możliwość rozwijania zainteresowań medycyną oraz badaniami naukowymi. Budzącym ogromne emocje punktem wycieczki edukacyjnej było odwiedzenie wystawy Body Worlds & The Cycle of Life. Uczniowie odbyli lekcję anatomii i fizjologii człowieka na podstawie eksponatów pochodzących od dawców, którzy za życia podjęli decyzję o przekazaniu swoich ciał po śmierci Instytutowi Plastynacji w Heidelbergu. Dzięki temu odwiedzający wystawę mogli odkrywać tajniki ciała człowieka, porównać tkanki zdrowe z tymi zmienionymi przez różne schorzenia (jak np. udar czy nowotwory), a także prześledzić rozwój płodowy człowieka. Edukacja młodzieży o charakterze naukowym z pewnością dostarczyła uczniom interesującym się medycyną dodatkowej wiedzy. Organizatorkami wycieczki naukowej były nauczycielki, pani Monika Klimczak i pani Bogusława Jarosz.

       Tekst: Monika Klimczak

      • GEOGRAFIA NA WSPÓŁCZESNYM POLU WALKI – WARSZTATY DLA KADETÓW OPW

       Uczniowie Oddziałów Przygotowania Wojskowego, w czasie warsztatów online z prof. Michałem Kupcem z Uniwersytetu Szczecińskiego, poznali funkcjonalności Systemów Informacji Geograficznej (GIS) wykorzystywane w obecnych konfliktach zbrojnych.

       GIS jest coraz częściej wykorzystywany na współczesnym polu walki jako narzędzie do planowania operacji wojskowych i monitorowania działań w czasie rzeczywistym. Obecne Systemy Informacji Geograficznej pozwalają na dokładną analizę topografii terenu, co pomaga w wyznaczaniu optymalnych dróg ataku i obrony, umożliwiają monitorowanie ruchu wojsk, umożliwiają śledzenie działań wroga i reagowanie na nie w czasie rzeczywistym. Dzięki GIS można lepiej planować zaopatrzenie i transport wojsk, szybciej i bardziej skuteczne działać na polu walki oraz dokładniej określić skalę zagrożeń i ryzyka dla żołnierzy. Kadeci OPW poznali zastosowania oprogramowania ArcGIS Online, działającego w chmurze rozwiązania do analiz i tworzenia map oraz poznali możliwości ZZKO Topaz – polskiego zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem artylerii. W praktyce, w czasie warsztatów, uczyli się obsługi Geoportalu Infrastruktury Informacji Przestrzennej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który umożliwia dostęp do wielu danych geograficznych, takich jak mapy topograficzne, ortofotomapy, bazy adresowej, a także informacji o krajowej infrastrukturze.
       Tekst i zdjęcia: Robert Żołynia

      • PODJĘŁA WYZWANIE – TRENOWAŁA Z WOJSKIEM 💪

       Patrycja Taras, kadetka klasy II Oddziału Przygotowania Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu zdobyła Certyfikat szkolenia wojskowego w ramach programu „Trenuj z Wojskiem. Wiosna-Lato” #TrenujzWojskiem, organizowanego przez 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Kadetka podczas szkolenia wykazała się aktywnością, ćwicząc umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, zdobywając podstawy survivalu, walki w bliskim kontakcie, pogłębiając umiejętności z terenoznawstwa i marszu, rzutu granatem ćwiczebnym oraz udzielania pomocy medycznej. Szkolenie odbyło się 15.kwietnia 2023 roku w Mirosławcu. Gratulujemy Patrycji podjętego wyzwania.

      • „DEPRESJA – ROZUMIEM, POMAGAM” – PRELEKCJA DLA MŁODZIEŻY

       13.04.2023r. w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego, z inicjatywy Stowarzyszenia ,,Lubię Powiat Drawski” we współpracy z Zespołem Szkół im. Gen. Władysława Andersa, odbyło się spotkanie młodzieży z p. Agnieszką Kobryś - Prezesem Stowarzyszenia, p. Anną Kolenko – psychologiem oraz p. Joanną Dziurdz, pracownikiem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Powiatu Drawskiego, pod hasłem ,,Depresja – rozumiem, pomagam”. Celem przewodnim spotkania było wyposażenie uczniów w wiedzę na temat sposobów dbania o zdrowie psychiczne oraz zapoznanie młodzieży z postępowaniem w sytuacjach pojawiających się dolegliwości o charakterze emocjonalnym. W prelekcji, poruszono również temat związany z zachowaniami autodestrukcyjnym młodych ludzi oraz udzielono poradnictwa w zakresie szukania pomocy i wsparcia w przypadku ich wystąpienia. Z obserwacji wynika, że wiele czynników zewnętrznych związanych ze zdrowiem psychicznym, chociażby w kontekście izolacji wywołanej pandemią, rzutuje na stan emocjonalny młodych ludzi. Częste występowanie depresji młodzieńczej dotyczy okresu dojrzewania, co w efekcie może skutkować problemami w szkole, sięganiem po substancje psychoaktywne czy alkohol. Nieumiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w wieku dorastania, niedojrzałość emocjonalna oraz brak umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji niekorzystnie wpływa na emocje młodego człowieka. Dlatego też, przesłanie ,,Depresja – rozumiem, pomagam” powinno wywoływać większą czujność w nas wszystkich ze względu na jej częste występowanie.

       Tekst i zdjęcia:

       Urszula Smyk (pedagog szkolny)

      • „OJCZYSTY - DODAJ DO ULUBIONYCH. MODA NA JĘZYK POLSKI”

       14. kwietnia licealiści wzięli udział w panelu językoznawczym, organizowanym przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, w ramach projektu „Moda na język polski”. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie świadomości językowej młodzieży poprzez uczestniczenie w wykładach i warsztatach prowadzonych przez wiceprzewodniczącą Rady Języka Polskiego, prof. dr hab. Ewę Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz oraz dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Adriannę Seniów. Uczniowie, uczestnicząc w panelu językoznawczym pt. „ Moda na języki polski” dowiedzieli się, co czas zrobi z językiem, jakie znaczenie w komunikacji odgrywa przecinek, jaką moc mają słowa w wartościowaniu siebie i innych. W ocenie młodzieży dzień edukacji językoznawczej był niezwykle interesujący, bo wyzwolił potrzebę rozwijania kompetencji w zakresie kultury języka ojczystego i świadomego posługiwania się nim na co dzień, a nie od święta. W imieniu społeczności Andersa składamy podziękowania Pani Dyrektor Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim za możliwość udziału ciekawym projekcie krzewiącym kulturę języka polskiego.

       Tekst: Beata Miszewska-Kozłowska
       Zdjęcia: Igor Zdziech

      • O TURYSTYCE W LO ANDERSA – WYKŁAD PROFESORÓW Z UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

       Turystyka i rekreacja oraz gospodarka przestrzenna były przedmiotem wykładu Pana dr hab. Zbigniewa Głąbińskiego oraz Pana dr hab. Michała Kupca, profesorów Uniwersytetu Szczecińskiego, pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Uczniowie i kadeci z Liceum Ogólnokształcącego w czasie spotkania w Auli Absolwentów Zespołu Szkół w Złocieńcu poznali interesujące studia i możliwości pracy po ukończeniu uczelni.

       Studia oraz praca w turystyce mają wiele pozytywnych stron. Studenci w czasie nauki na uniwersytecie podróżują, uczą się zarówno teorii, jak i praktyki związanej z organizacją wyjazdów oraz obsługą klienta. Zdobycie takiej wiedzy jest bardzo wartościowe, ponieważ branża turystyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Pracownicy turystyczni mają możliwość poznania wielu ciekawych miejsc, co stanowi dodatkowy atut pracy w tej branży. Z kolei gospodarka przestrzenna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego na danym obszarze. Gospodarka przestrzenna ma na celu optymalne wykorzystanie zasobów, w tym ziemi, wody, powietrza, surowców naturalnych, jak również infrastruktury i zasobów ludzkich, w sposób racjonalny, czyli zapewniający zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, nie ujmując szans na rozwój dla przyszłych pokoleń. Studenci studiujący gospodarkę przestrzenną mają możliwość wpływania na rozwój przestrzenny swojego regionu lub gminy. Absolwenci studiów z tego zakresu są poszukiwani na rynku pracy, zwłaszcza w sektorze publicznym. Możliwości zatrudnienia obejmują urzędy miast i gmin, instytucje rządowe, firmy deweloperskie, biura projektowe, a także organizacje pozarządowe.
       Tekst: Robert Żołynia

      • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE OBJĘTE PATRONATEM UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO

       Nowy profil lingwistyczno-turystyczny Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. gen. Wł. Andersa w Złocieńcu od 01. września 2023. roku będzie objęty patronatem naukowo-dydaktycznym Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

       13. kwietnia 2023. roku dyrektor szkoły, Beata Miszewska-Kozłowska podpisała Umowę o sprawowaniu patronatu naukowo-dydaktycznego z prof. US dr. hab. Zbigniewem Głąbińskim oraz prof. US dr. hab. Michałem Kupcem, reprezentującymi Rektora US, prof. dr. hab. Waldemara Tarczyńskiego i Dyrektor Instytutu US, prof. dr. hab. Grażynę Rosę. Celem umowy patronackiej jest współpraca szkoły z uczelnią służąca rozwojowi zainteresowań i kompetencji naukowych młodzieży w dyscyplinie nauk geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej oraz ich promocji w skali lokalnej i regionalnej. W ramach sprawowania patronatu Instytut US będzie wspierał liceum w nauczaniu geografii, podstaw przedsiębiorczości, turystyki, hotelarstwa, smart city, brandingu miast i regionów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Uczniowie będą realizowali cele zawarte w umowie poprzez udział w organizowanych przez Instytut sympozjach naukowych, konferencjach, seminariach oraz warsztatach i szkoleniach. Dodatkowo utalentowana młodzież będzie miała możliwość udziału w działaniach kół naukowych uczelni w zakresie prac naukowo-badawczych i organizacyjnych. Współpraca Zespołu Szkół w Złocieńcu z Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego służyć będzie pogłębianiu zainteresowań uczniów geografią społeczno-ekonomiczną i gospodarką przestrzenną oraz gruntowniejszemu przygotowaniu do studiów.

       tekst: Beata Miszewska-Kozłowska